fbpx

Çene Eklem Tedavisi

Çene Eklem Rahatsızlıkları Nedir?

Alt çene ile üst çeneyi birbirine bağlayan bölgeye çene eklemi adı verilir. Bu bölgede yer alan kemik dokularda ya da yumuşak dokularda çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen problemler çene eklem rahatsızlıkları olarak bilinir.

Çene eklem rahatsızlıklarının altında büyük oranda kronik sebepler yatar. Ancak trafik kazası, söz konusu bölgeye alınan fiziksel bir darbe, genel anestezi, stres ya da zorunlu diş çekimi gibi sebepler de çene eklem rahatsızlıklarına yol açabilir.

Çene eklemlerindeki problem kendini, çeneden şakaklara doğru çıkan ağrı, yanaklarda, kulak ön kısmında ve hatta göz çevresinde oluşan ağrılarla belli edebilir. Bununla birlikte çene kilitlenmesi, çene eklemlerinden gelen tuhaf sesler, ağzı açarken çenenin bir tarafa doğru kayması gibi şikayetler de eklem rahatsızlığına işarettir.

Çene eklem tedavisi mutlaka bu alanda deneyim sahibi hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Önce rahatsızlığın sebepleri ortaya konmalı, sonra gerekli tedavi kişiye özel olarak planlanmalıdır. çene eklem tedavisi, ortodontist ve çene cerrahının işbirliğini gerektiren hassas bir süreci kapsar. İstanbul çene eklem tedavisi konusunda destek sağlayan pek çok hekime ev sahipliği yapar. Dr. Mert Topbaşı, akademik kariyeri, uzmanlığı ve deneyimiyle çene eklem tedavisi konusunda gönül rahatlığıyla destek alabileceğiniz hekimler arasında öne çıkar. Sefaköy çene eklem tedavisi denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Mert Topbaşı, şikayetlerinizi dinleyerek problemin kaynağını belirleme ve size özel etkili tedavi yöntemini hayata geçirme sürecinde güvenebileceğiniz başarılı bir hekim olma niteliği taşır.

Çene Eklem Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Çene eklem tedavisine geçilmeden önce ilk adım olarak bu alanda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından muayene gerçekleştirilmeli. Gerekiyorsa ortodontist, çene cerrahı, fizik tedavi doktoru, hatta kulak burun boğaz doktorlarının bir araya gelerek gerçekleştireceği disiplinler arası bir çalışmayla sorunun kaynağı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmeli. Ardından hastaya detaylı bilgi verilerek tedavi hayata geçirilmelidir.
Çene eklem tedavisinin amacı, bu bölgedeki fonksiyon kaybını ve hastanın şikayetlerini gidermektir. Tedavi, rahatsızlığın ortaya çıkma nedenine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle muayenenin ve tanının önemi büyüktür. Eğer hastada diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi sorunlar da varsa gece plağı tedavisi uygulanır. Bununla beraber çene kaslarındaki fonksiyon kaybını gidermeye yönelik fizik tedavi çalışmaları yapılabilir. Gerekiyorsa ilaç tedavisi de eklenebilir.

istanbul-cene-eklem-tedavisi

Çene travması ya da tümör gibi durumlar söz konusuysa cerrahi işlemlere başvurulabilir. Stres tedavisi de çene eklem tedavisi için hayata geçirilebilen tedaviler arasında yer alır. Vakanın durumuna göre ortodonti tedavileri ya da protetik restorasyonlar da çene eklem tedavisi kapsamına alınabilir. Bunlar, eklem rahatsızlığının sebebini ortadan kaldırmaya yönelik çözümler olarak ortaya konur. Çene eklem tedavisi bütünüyle mevcut vakanın seviyesine ve nedenlerine göre ve mutlaka kişiye özel olarak planlanır.

Çene Eklem Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
 • Kişinin çene, yanak, kulak ağrılarını giderir
 • Çenedeki fonksiyon kayıplarının önüne geçer
 • Problemin ilerleyerek daha ciddi hastalıklara dönüşmesini engeller
 • Diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi istemsizce gerçekleştirilen eylemlere son verir
 • Çene eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak sosyal hayatta yaşanan sıkıntılara son verir
cene-eklem-tedavisi-istanbul
Çene Eklem Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Çene kilitlenmesi ve/veya tutukluk hali
 • Çene kırığı
 • Çenede tümör oluşumu
 • Çene eklem yapılarındaki gelişim problemleri
 • Çene kıtlamaları
 • Kulak, şakaklar ve yanaklarda ağrı hissedilmesi
 • Uyku esnasında diş sıkma ya da diş gıcırdatma şikayetleri
Ortodonti Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Çene eklem rahatsızlıkları hangi yaşta görülür?

Her yaşta görülebilir. Ancak daha çok 20-45 yaş arasındaki kişilerde ve kadınlarda ortaya çıkma ihtimalinin fazla olduğu gözlenmiştir.

Çene eklem rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

Baş, boyun ve omuzlara vurabilen çene eklem ağrıları, çene çıkması, çene eklemlerinden gelen sesler, çeneyi açarken bir tarafa doğru kayması, çene kilitlenmesi, çene tutukluğu.

Çene eklem rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını engellemek için hangi önlemler alınabilir?

Erken teşhis ve tedavinin rolü büyüktür. Bu nedenle düzenli diş hekimi muayenelerinizi mutlaka yaptırın. Erken dönemde yakalanan çene eklem rahatsızlıkları basit bir çene plağı ile kolaylıkla çözülebilir.

Eklem splinti nedir?

Alt çenede ya da üst çenede kullanılan, çene kaslarının gevşemesini ve çenedeki açılış kapanış problemlerini gidermek amacıyla kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklardır. Eklem splinti bruksizm tedavisinde de kullanılabilir.

Çok konuşmak çene eklem rahatsızlıklarına sebep olur mu?

Hayır, bu yönde yapılmış ve sonuçlanmış herhangi bir çalışma yoktur. Ancak çene eklemlerinin devamlı ve sonuna kadar açık tutulmasına neden olan hareketler eklemler için sağlıklı değildir.

+Değişken
Çene eklem rahatsızlıklarının pek çok farklı sebebi vardır. Bunların bir kısmı kronik bir kısmı ise sonradan oluşan çevresel etmenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik sebepler dışında, çeneye alınan darbeler, zorunlu olarak gerçekleştirilen bir diş çekimi işlemi, genel anestezi ve yoğun stres çene eklem problemlerinin başlıca nedenleri arasında yer alır.
+Ortodontik

Çene Eklem Tedavisi İstanbul

Çene eklem rahatsızlıklarının kişinin günlük yaşamını doğrudan etkileyebilen birtakım can sıkıcı belirtileri oluşabilir. Bunların başında ağrı gelir. Eklem problemine bağlı olarak çene bölgesinde, yanaklarda, şakaklarda, hatta göz çevresinde, kimi zaman ise boyna, başa ve omuzlara varan ağrılardan söz etmek mümkündür. Söz konusu eklem problemi ve buna bağlı ortaya çıkan ağrılar giderilmediğinde hasta günlük yaşam pratiklerini yerine getirirken ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Uzun süren ağrı şikayetlerinin psikolojik neticeleri de zorlayıcı olabilmektedir.

+Profesyonel

Küçükçekmece Sefaköy Çene Eklem Tedavisi

Çene eklem rahatsızlıkları, tedavisi ihmale gelmeyen sorunlar arasında yer alır. Bu nedenle ilk ve en önemli adım bu alanda uzmanlaşmış bir hekimin kapısını çalmaktır. Sağlığınızı emanet edebileceğiniz güvenilir bir hekime ulaştığınızda o sizin için gerekli olan tedavi planını hazırlayacak ve tedavi sürecini başlatacaktır.

+Tedavi

İstanbul Çene Eklem Tedavisi

İstanbul, Küçükçekmece çene eklem tedavisi konusunda uzman ve tecrübeli bir hekime ev sahipliği yapmaktadır. Doktor Mert Topbaşı ortodonti ve çene eklem tedavileri konusunda aldığı eğitimler ve bu alanda bu güne kadar başarıyla hayata geçirdiği sayısız tedavi ile öne çıkan deneyimli bir hekimdir. Mert Topbaşı’nın muayenehanesini ziyaret ederek şikayetlerinizi belirtebilir, sizi dinleyen ve anlayan, empati yeteneği güçlü, mesleğinde ehil bir hekimin tavsiyelerini almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Karşılıklı görüş alışverişi içinde mevcut probleme yönelik olarak hazırlayacağınız tedavi planını sorunsuz biçimde hayata geçirebilir ve kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Çene eklemiyle ilgili yaşadığınız problemleri ortadan kaldırarak ağrısız sızısız, daha sağlıklı günlere merhaba diyebilirsiniz.