fbpx

Dijital Ortodonti

Dijital Ortodonti Nedir?

Hayatın her alanı gibi  tıp dünyası da gün geçtikçe daha dijital bir nitelik kazanmaktadır. Hekim açısından daha pratik ve hızlı uygulamaları mümkün hale getiren dijitalleşme, hasta açısından da daha konforlu ve rahat tedavi süreçlerini olanaklı kılmaktadır.

Diş hekimliğinin diğer bütün dalları gibi ortodonti de dijitalleşmeden kayda değer oranlarda nasibini almaktadır. Öyle ki artık dijital ortodonti adıyla tanımlanan bir uygulamalar bütününden bahsetmek mümkün hale gelmiştir. Dijital ortodonti; 3D dijital renkli tarama, modelleme, dijital analiz, tedavi simülasyonu gibi imkanları bünyesinde barındıran modern tedavi teknikleri olarak tanımlanabilir.

Geleneksel diş muayeneleri sırasında gözden kaçabilen ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunlar, dijital ortodonti muayeneleri ile tespit edilebilir. Dijital ortodonti aynı zamanda ortodonti, implant ve çene cerrahisi uygulamalarını daha kolay ve hızlı bir hale getiren görüntüleme tekniklerinden yararlanır. Diş yapılarıyla ilgili bazı bozukluklar, dizilim problemleri, çenedeki yapısal sorunlar dijital ortodontinin imkanları kullanılarak kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Dijital Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dijital ortodonti, tedavi öncesi birtakım tetkik ve teşhisleri gerekli kılar. Dijital teknolojinin desteğiyle gerçekleştirilen tetkiklerden sonra mevcut problem net bir biçimde ortaya konur. Dijital ortodonti alanında uzman diş hekimi kişiye özel olarak hazırladığı tedavi planını paylaşır. Hastayla karşılıklı görüş alışverişi yapılarak tedavi üzerinde uzlaşma sağlanır. Ve bu şekilde planlanan tedavi hayata geçirilir.

Dijital ortodontide, klasik ortodonti tedavileri sanal ortama aktarılarak gerçekleştirilir. Örneğin ortodonti tedavilerinde en sık başvurulan diş teli tedavisinde kullanılan braket ve teller insan eli değmeden üretilebilir. Dijital ortodonti bu noktada modellemeden baskıya kadar tüm süreçleri yönetir. Tüm aşamalarıyla birlikte tedavi, dijital ortodontinin imkanları sayesinde çok daha verimli hale getirilir.

dijital-ortodonti-sefakoy

Ortodontide estetik kaygıyı bertaraf eden şeffaf plak uygulamalarında da dijital ortodontiden yararlanılabilir. Diş tellerine alternatif olarak geliştirilen şeffaf plaklar da dijital ortamda tasarlanıp üretilebilmektedir. Çene ölçüleri dijital tarama yöntemiyle alınır. Plaklar 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla oluşturulan modellemelerden elde edilir.
Benzer şekilde lingual ortodonti tedavisi de yine 3 boyutlu tarama sistemi kullanılarak hızlı, kolay ve hatasız bir şekilde planlanabilmektedir.

Dijital Ortodonti Faydaları Nelerdir?
  • Dijital ortodonti ile hasta konforu en üst düzeye taşınabilir.
  • Tedaviye ilişkin her türlü işlem ve operasyonlar pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Hastada korku ve paniğe neden olabilen tedavi süreçlerinin tamamı dijital ortamda gerçekleştirilebildiği için hastalar endişeye kapılmadan tedavi süreçlerini tamamlayabilir.
  • Dijital ortodonti sayesinde tedavilerle ilgili hata payı minimum seviyeye çekilebilir.
  • Tedavi planlama ve uygulama süreçleri günlük hayatınızı aksatmayacak şekilde gerçekleştirilir.
dijital-ortodonti
Dijital Ortodonti Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Hemen her türlü ortodonti problemi için dijital ortodontiden belirli oranlarda faydalanmak mümkündür.
  • Diş çarpıklığı, diş seyrekliği, diş eksikliği, çenedeki yapısal problemler için kısmen ya da bütünüyle dijital ortodontinin inovatif imkanlarından yararlanmak mümkündür.
  • Bilhassa şeffaf plak ve diş teli hazırlama aşaması bütünüyle dijital ortamlara aktarılabilir.
Dijital Ortodonti

Sık Sorulan Sorular

Dijital ortodontinin klasik ortodonti tedavilerinden farkı nedir?

Geleneksel ortodonti uygulamalarında veriler somut düzlemde elde edilip tutulurken dijital ortodontide tüm veriler sanal ortama taşınmaktadır. Tetkik, teşhis ve tedaviyle ilgili tüm süreçler teknolojinin başrol oynadığı dijital ortamlarda yürütülmektedir.

Dijital diş teli tasarımı nasıl olur?

Diş telleri 3 boyutlu tarama sistemi aracılığıyla yine 3 boyutlu yazıcılar tarafından hazırlanır. Bu şekilde hazırlanan teller hata payı olmaksızın sorunsuz bir şekilde dişlere yapıştırılabilir.

Dijital lingual diş teli tasarımı nasıl olur?

Dişin görünmeyen iç kısmına yerleştirilen diş telleri 3 boyutlu olarak tasarlanıp üretilir.

Dijital ortodontide nasıl ölçü alınır?

Dijital ortodontide ölçü alım işlemleri de 3 boyutlu tarama sistemleriyle gerçekleştirilir. Bu şekilde hem alçıdan modellemelerdeki hata payı ortadan kaldırılmış olur, hem de süreç hasta ve hekim açısında çok daha hızlı ve problemsiz bir şekilde yürütülür.

+Dijital
Dijitalleşmenin hayatımızda sirayet etmediği alan yok gibidir. Bir yandan aşırı teknoloji kullanımından ve aşırı dijitalleşmeden şikayet etsek de bir yandan da bu imkanların hayatımıza getirdiği kolaylıkları inkar edemeyiz. Dijitalleşme sayesinde kısa zamanda çok veriye sahip olabilir, hayatın her alanındaki üretim süreçlerini hızlandırabiliriz.

Diş hekimliği dünyasındaki dijitalleşme de gerek hasta gerekse hekim açısından işleri bir hayli kolaylaştırmakta ve daha pratik bir hale getirmektedir. Tedavi öncesi süreçler, tedavi esnasında yürütülen işlemler ve tedavi sonrası süreçlerin hepsinde dijital imkanlardan faydalanmak mümkündür. Bu açıdan dijitalleşme diş hekimliği alanında yapılan tedavilere çok daha güvenilir bir nitelik kazandırmaktadır.

+Ortodontik

Dijital Ortodonti İstanbul

Dijitalleşmenin belki de en çok yararlandığı diş hekimliği dallarının başında ortodonti gelir. Ağız içindeki dişlerin  düzgün biçimde sıralanması, çarpıklık ya da seyreklik gibi problemlerin giderilmesi, çeneyle ilgili yapısal bozuklukların ortadan kaldırılması gibi amaçları olan ortodonti tedavileri dijitalleşmeyle birlikte yeni bir boyut kazanmaktadır. Artık insan elinin ve becerisinin baş rolde olduğu pek çok operasyon ileri teknolojik cihazların yardımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede ölçü olma, aparey tasarımı ve üretimi gibi aşamalarda hata payı asgari düzeye indirilmiştir. Artık insan hatasına bağlı olarak yaşanabilen sıkıntılar büyük oranda önlenebilmektedir.

+Profesyonel

Sefaköy Dijital Ortodonti 

Şeffaf plak, lingual diş teli gibi pek çok ortodonti tedavisi kısmen ya da tamamen dijital ortama aktarılarak gerçekleştirilebilmektedir. 3 boyutlu tarama sistemiyle alınan ölçüler ve yapılan modellemeler sonucunda ortodonti tedavisi için kullanılacak apareyler yine 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla üretilmektedir. Bu şekilde tüm işlemler hasta açısından son derece konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Küçükçekmece Dijital Ortodonti

Dijital ortodonti uygulamaları sayesinde artık hastalar kendileri için gerekli olan ortodonti tedavilerini almayı da ertelememektedirler. Ölçü alma, apareylerin ağız içine tam olarak yerleştirilmesi gibi normal koşullarda zaman alabilen ve sabır isteyen süreçler dijital yöntemler sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

+Tedavi

İstanbul Ortodonti Tedavisi

Siz de ortodontiyle ilgili mevcut problemlerinizin tedavisini ihmal etmeyin. Artık gerek estetik kaygılarınızı giderecek gerekse tedavi süreçlerini sizin için çok daha kolay ve konforlu hale getirecek dijital yöntemler olduğunu aklınızda bulundurun. Dijital ortodonti alanında uzman bir diş hekimine danışarak aklınızdaki tüm sorulara cevap alabilirsiniz. Akademik kariyeri ve ortodonti alanındaki tecrübesiyle öne çıkan Dr. Mert Topbaşı’nın muayenehanesini ziyaret ederek alternatif ortodonti tedavilerine dair öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri kendisinden alabilirsiniz.

İstanbul Ortodonti Tedavisi

Mert Topbaşı tecrübesi ve mesleki becerisiyle, sizi en kısa sürede kusursuz bir ağız ve diş sağlığına ve estetik dişlere kavuşturacak olan, size özel tedavi planını ortaya koyabilir. Siz de sağlığınızı ve estetik görünümünüzü Doktor Mert Topbaşı’na güvenle emanet edebilirsiniz.