fbpx

Estetik Diş Teli

estetik-seffaf-plak
Estetik Diş Teli Nedir?

Ortodonti tedavileri, kişilerin estetik açıdan en büyük kaygıları yaşadığı tedavilerin başında gelir. Bunun sebebi uzunca sayılabilecek bir süre boyunca ağızda çeşitli ortodontik apareyleri taşımak zorunda olmalarıdır. Bu durumun farkında olan modern diş hekimliği insanların estetik kaygılarını gidermek amacıyla her gün yeni bir tedavi yöntemi geliştirmektedir. Bu tedaviler, estetik diş hekimliği uygulamaları kapsamında hayata geçirilmektedir. Ortodonti tedavileri süresince kişilerin dış görünüşlerini olumsuz etkilemeyen ya da bu etkinin minimum seviyede kalmasını sağlayan tüm uygulamalar estetik diş teli tedavisi adı altında bir araya getirilmiştir.

Kişinin tedavi alternatiflerini çoğaltan estetik diş teli uygulamaları üretim malzemesi ve uygulama biçimi bakımından çeşitlilik göstermekte ve farklı isimlerle anılmaktadır. Şeffaf diş teli, renkli diş teli, porselen diş teli, görünmeyen diş teli adıyla da bilinen lingual uygulama ya da şeffaf plaklar estetik diş teli tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Estetik Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Özellikle iş ve sosyal hayatta aktif olarak yer alan yetişkinler tarafından sıklıkla tercih edilen estetik diş teli tedavisi için ilk adım olarak kişi, uzman bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Muayene sonucunda dişlerle ve/veya çene yapısıyla ilgili problemler açık bir şekilde ortaya konur. Ardından hastanın ortodonti tedavisiyle ilgili endişe ve beklentileri dinlenir. Ve en uygun estetik diş teli tedavisi, karşılıklı görüş alışverişi içinde belirlenir.
Klasik metal diş telleri lingual ortodonti uygulaması aracılığıyla görünmez hale getirilebilir. Lingual diş telleri dişlerin görünmeyen iç yüzeylerine yapıştırılır. Bu şekilde dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünmez. Porselen braketlerin ise estetik olarak avantajı rengindedir. Dişlerin rengine yakın olduğu için porselen braketler dişler üzerine yapıştırıldığında kötü bir görüntüye sebep olmaz. Şeffaf plaklar ise hareketli ortodontik apareylerdir ve hasta tedavi süresince bu plakları dilediği zaman çıkarıp takabilir. Böylece estetik kaygı yaşadığı ortamlarda tedaviye ara verebilir.

seffaf-dis-teli
Estetik Diş Teli Tedavisi Faydaları Nelerdir?

• Ortodontik rahatsızlıkların büyük bir kısmı estetik diş teli yöntemi ile giderilebilmektedir.
• Estetik diş teli tedavi süresince kişinin doğal görünümünü bozmaz.
• Bilhassa iş, aile ve sosyal yaşamı daha aktif olan yetişkin bireyler için ideal tedavi yöntemlerini oluşturmaktadırlar.
• Hem tedavi süresince dış görünüşü etkilenmediği ve hem de dişlerin pozisyonu tedaviyle birlikte her gün biraz daha düzeldiği için hastanın kendine güveni artar.
• Eskiden, hatta çocukluk çağlarından kalma ve muhtemelen estetik kaygılara bağlı olarak tedavisi ertelenen diş problemleri kalıcı olarak çözüme kavuşturulur.
• Estetik diş telleri hastada alerjik reaksiyonlara sebep olmaz.

lingual-ortodonti-tedavisi-istanbul
Estetik Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Aşırı ilerlememiş diş seyrekliği vakalarında
  • Estetik diş teli ve şeffaf plak uygulamasıyla düzelebilecek seviyede diş çapraşıklığı olan kişilere
  • Gömülü diş problemi olmayan kişilerde
  • Ortodonti tedavilerinde dış görünüşüyle ilgili endişe yaşayan kişilerde
Estetik Diş Teli Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Estetik diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Tedavinin süresi, mevcut problemin boyutlarına, ilave herhangi bir diş tedavisine ihtiyaç duyulup duyulmamasına, seçilen yöntemin tedavide ne kadar etkili olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca tedavi sürecinde hastanın uyumu, planlanan tedaviyi disiplinli bir şekilde hayata geçirmesi de tedavi süresi üzerinde belirleyicidir.

Estetik diş teli seçeneklerinden hangisi daha iyi sonuç verir?

Bu sorunun tek bir tane yanıtı yoktur. Ortodontik rahatsızlığın boyutları bu noktada birincil belirleyicidir. Estetik diş telleri kişiye özel olarak tasarlanıp uygulanır. Dolayısıyla kişideki mevcut probleme göre farklı estetik diş teli tedavileri farklı sonuç verebilir. Bu noktada karar vermesi gereken kişi uzman ortodonti hekimi ile birlikte kendi endişe ve beklentilerini dile getiren hastadır.

Estetik diş teli tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Bu tedaviler genellikle iş ve sosyal yaşamında dış görünüşünün etkilenmesini istemeyen yetişkinler tarafından tercih edilir. Ancak bu konuda net bir yaş sınırlamasından söz etmek mümkün değildir. Uzman diş hekiminin uygun gördüğü herkes için estetik diş teli tedavisi hayata geçirilebilir.

Estetik diş teli tedavisinin ücreti ne kadardır?

Günümüzde etkin olarak kullanılan farklı estetik diş teli seçenekleri vardır. Bunların her biri için kişiden talep edilen ücret farklı olabilmektedir. Bu noktada diş telinin hangi malzemeden yapıldığı ve türü belirleyici kriter olarak karşımıza çıkar. Ancak en net ve güvenilir bilgiyi uzman hekiminizden alabilirsiniz.  

+Estetik
Ortodontik problemler insanların en sık muzdarip oldukları ağız ve diş sağlığı sorunları arasında yer alır. Dolayısıyla ortodonti tedavileri diş hekimliğinin en yoğun bölümlerinin başında gelir. Öte yandan ironik bir şekilde, tedavisi en çok ertelenen ya da en çok ihmal edilen diş hekimliği dalı da ortodontidir. Bunun en temel nedeni genel olarak ortodonti tedavilerinin sabır ve disiplin gerektirmesidir. Çünkü ortodonti tedavisinde amaç dişleri, yanlış olan pozisyonlarından alıp doğru ve ideal pozisyonlarına adım adım taşımaktır. Bu da uzun bir zaman gerektirir. Tedaviler dişlere takılan çok çeşitli apareyler aracılığıyla gerçekleştirildiği için de kişiler estetik kaygıya kapılabilir. Dış görünüşünün bozulacağına inananlar ortodonti tedavilerini erteleyebilmekte ya da bütünüyle ihmal edebilmektedir. Halbuki tedavisi ihmal edilen ortodontik bozukluklar gelecekte çok daha ciddi ve kalıcı sorunlara yol açabilmektedir.
+Modern

Küçükçekmece Estetik Diş Teli Tedavisi

Modern ve inovatif diş hekimliği uygulamaları, ortodonti tedavilerinin insanlar için daha kolay ve konforlu hale gelmesini sağlamaktadır. İnsanların dış görünüşlerini bozmayan ve/veya tedavide esneklik sağlayan özel apareyler sayesinde estetik kaygılar büyük oranda ortadan kalkabilmektedir. Estetik diş telleri sayesinde insanlar uzun yıllardır ihmal ettikleri pek çok ortodontik rahatsızlığı çözüme kavuşturarak çok daha güzel, estetik görünüme sahip ve fonksiyonel dişlere kavuşabilmektedir.

+İnovatif

İstanbul Estetik Diş Teli Tedavisi

Estetik diş teli uygulamaları için ortodonti alanında uzman ve estetik tedaviler konusunda tecrübe sahibi bir hekimden destek almalısınız. Bunun için kısa bir araştırma yaparak yaşadığınız şehirdeki en başarılı hekimlere ulaşabilirsiniz. İstanbul estetik diş teli tedavisi için destek veren deneyimli ve güvenilir hekimlere ev sahipliği yapar. Bunlar arasında Dr. Mert Topbaşı da bulunmaktadır. Gerek akademik kariyeri, gerekse ortodonti alanındaki uzmanlığıyla öne çıkan Mert Topbaşı ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü problemi kalıcı olarak ve en konforlu tedavi süreçleriyle çözüme kavuşturabilir.

+Tedavi

Estetik Diş Teli Tedavisi İstanbul

Siz de Mert Topbaşı’nın İstanbul Sefaköy’de bulunan muayenehanesini ziyaret edin ve bugüne kadar ihmal ettiğiniz ya da bir türlü cesaret edemediğiniz ortodonti tedavilerinizi içiniz rahat bir şekilde hayata geçirin. Sizi anlayan, endişelerinizi dikkate alan, iş ve sosyal hayatınızda dış görünüşünüzü minimum seviye etkileyecek ya da hiç etkilemeyecek tedavileri planlayan bir hekimle işbirliği içinde tedavi olmanın huzurunu yaşayın.