fbpx

Güzel Gülüş Adımları

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Dişler kişilerin yalnızca sağlığını değil dış görünüşünü de direkt olarak etkileyen bir görünüme sahiptir. Bu sebeple birçok kişi dişlerinde estetik bir yapıyı ve hoş bir gülümsemeyi yakalamak ister. Estetik diş hekimliği ise hastanın dişlerine, bu estetik yapıyı ve hoş gülüşü kazandırmak için yapılan uygulamaların tümüne verilen isimdir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Hastalara estetik bir gülüş kazandırmak için birçok farklı uygulama yapılabilir. Bu uygulamaların hangilerinin yapılacağına doktor muayenesinden sonra karar verilir.

Uygulamalardan bazıları şunlardır;

  • Diş Eti Estetiği
  • Porselen Lamine
  • Bonding
  • Diş Beyazlatma
  • Ortodonti

Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği, diş etinde bulunan şekil bozukluklarını ya da diş eti çekilmesi gibi sağlık sorunlarından doğan problemleri düzeltmek amacı ile yapılan ve diğer adı pembe estetik olan uygulamadır.

Porselen Lamine

Dişlerin ön yüzeyinde bulunan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan, uygulanırken özel bir yapıştırma tekniği kullanılan uygulamadır. Porselen lamineler, diş yüzeyi ile birebir uyum sağlayan, ışık geçirgenliği konusunda yapısal olarak diş rengine en çok benzeyen rengi ve görünümü sağlayan materyallerdir. Kısa süre içerisinde uygulanabilen porselen lamine uygulaması, estetik bir gülüş yakalamak için sıkça başvurulan bir uygulamadır.

Bonding

Dişlerde bulunan ufak şekil bozukluklarını, dişler arası istenmeyen boşlukları, bazı diş kırıklarını ve çapraşıklıkları estetik olarak düzeltmek amacıyla kullanılan uygulamadır. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında oldukça sık kullanılan bir uygulamadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

En basit tanımıyla, hastanın diş rengini açmak amacıyla yapılan uygulamadır. Zaman içerisinde çay, kahve gibi diş rengini doğrudan etkileyen tüketimler sonucu dişlerde oluşan renk değişimleri ve lekelenmeleri çözmek adına kullanılır. Evde ya da muayenehanede uygulanabilen bu işlemde, her iki şekilde de diş minesine uygulanan ve diş hekiminin hastaya özel olarak hazırladığı jeller kullanılır.

Ortodonti

Ortodonti sadece dişlerle ilgili değil tüm ağız çene ve diş sağlığı ve düzeniyle ilgili olan bir uygulama türüdür. Estetik kaygılar ya da sağlık problemleri sebebiyle uygulanabilir. Dişlerde bulunan çapraşıklar, doğru kapanmayan çene yapısı gibi birçok durumda kullanılır.

Genel bir çerçeveden bakıldığında estetik diş hekimliği uygulamalarının tümünde uygulamayı yapan doktorun tecrübesi ve yeteneği oldukça önem taşır. Bunun yanında tüm uygulamalar estetik kaygı ya da sağlık problemleri ile yapılabilir. Sonucunda da sağlıklı ve estetik bir gülüş kazanmak mümkündür.