fbpx

Lingual Ortodonti

lingual-ortodonti-kucukcekmece
Lingual Ortodonti Nedir?

Dişlerdeki dizilim bozukluklarını gidermenin; çarpık diş, seyrek diş, eksik diş gibi problemleri ortadan kaldırmanın yolu ortodonti tedavilerinden geçer. Genellikle uzun süreli aparey kullanımıyla gerçekleştirilen ortodonti tedavileri ise estetik kaygılar nedeniyle ne yazık ki insanların en çok çekindikleri tedaviler arasında yer alır.

Neyse ki modern diş hekimliği uygulamaları söz konusu kaygıları bertaraf edecek birbirinden etkili ve başarılı tedavi yöntemleri ortaya koymaktadır. Lingual ortodonti bu yöntemlerden biridir. Lingual ortodonti, metal diş tellerinin dişlerin dış yüzeyine değil, iç yüzeyine, yani dilden taraf olan kısma yerleştirilmesiyle uygulanır. Böylece dışarıdan bakıldığında tedaviye dair hiçbir şey görünmez. Lingual ortodonti tedavisiyle her türlü ortodonti probleminin tedavi edilmesi mümkündür.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lingual ortodonti alanında uzman diş hekimi tarafından detaylı bir muayene yapılır. Hekim, hastanın, lingual tedavi için uygun olduğuna kanaat getirdikten sonra mevcut sorunlara yönelik olarak kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır. Ağız yapısına uygun tasarım oluşturulur. Özel bir teknoloji kullanılarak tasarım üzerinden braketler üretilir. Braketler dişlerin iç yüzeyine yapıştırılır ve tedavi böylece başlamış olur. Dişler hedeflenen pozisyona gelene kadar tedavi devam eder. Tedavi süresince düzenli aralıklarla hekim kontrolleri gerçekleştirilir. Bu kontroller esnasında braketler üzerinde gerekli revizyonlar yapılır.

icten-dis-teli

Görünmez diş teli olarak da bilinen lingual ortodonti tedavisini hayata geçirecek olan hekimin mutlaka lingual braketler alanında uzmanlaşmış olması gerekir. Klinik tecrübeye sahip olması da son derece önemlidir.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
  • Klasik yöntemle dişin dış yüzeyine yapıştırılan metal diş telleri lingual ortodonti uygulamasında dişin iç tarafında kalan ve bu nedenle görünmeyen yüzeyine yapıştırılır. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde görünmez. Bu da ortodonti tedavisiyle ilgili kişide hiçbir estetik kaygıya mahal vermez.
  • Özellikle iş hayatında rol alan yetişkin hastalar için büyük oranda tercih edilir.
  • Dişin ön yüzeyinde braket olmadığı için tedavi sürecinde yaşanan değişimler en iyi şekilde gözlemlenebilir.
  • Her yaş grubuna uygulanabilir.
lingual-ortodonti-tedavisi-kucukcekmece
Lingual Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Diş çarpıklığı ve dişlerde dizilim bozukluğu olması durumunda
  • Alt ve üst çene arasında uyumsuzluk olması halinde
  • Öne kapanan ve öne doğru kayma yaşayan dişler için
  • Diş gıcırdatma alışkanlığının tedavisinde
  • Genel ortodonti tedavileri konusunda estetik kaygılar yaşayan kişilerde
Lingual Ortodonti Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Lingual ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Vakanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Tedaviler genellikle asgari 6 ay, azami 24 ay arasında tamamlanmaktadır.

Lingual ortodonti tedavisi her yaş için uygun mudur?

Daimi dişlerin tamamlandığı 12 yaş civarından itibaren her yaş için uygun bir tedavi yöntemidir. Önemli olan uzman ortodontistin, gerçekleştirdiği muayene neticesinde, hastanın, lingual tedavi için uygun olduğuna kanaat getirmesidir.

Lingual braketler konuşmayı bozar mı?

Lingual ortodonti tedavileri de, diğer tüm ortodonti tedavileri gibi günbegün güncellenmekte, yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte hastalar için daha konforlu ve rahat bir nitelik kazanmaktadır. Günümüzde kullanılan lingual braketler eskisine nazaran çok daha küçük boyutlara sahiptir. Bu sayede kişide konuşma bozukluğuna sebep olma ihtimali çok daha küçüktür. Ayrıca lingual braketler takıldıktan sonra kısa süre içinde hasta braketlere uyum sağlayacaktır. Bu uyum dönemi tamamlandıktan sonra hem braketlerin verdiği rahatsızlık hem de eğer varsa konuşma üzerindeki olumsuz etki de azalacaktır.

Lingual ortodonti tedavi süresince ağız ve diş bakımı nasıl yapılır?

Lingual braketlerin takılı olduğu tedavisi sürecinde de ağız ve diş bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Düzenli ve özenli fırçalamayla birlikte ara yüz fırçalarından da destek alınmalıdır. Dişlerin hem ön yüzeyi, hem de braketlerin yapışık olduğu arka yüzeyi özel olarak üretilmiş diş fırçaları ve ara yüz fırçalarıyla fırçalanmalıdır.

Lingual ortodonti tedavisinin fiyatı nedir?

Lingual ortodonti fiyatları, dişlerin görünen ön yüzeyine uygulanarak gerçekleştirilen tel tedavilerinden farklılık gösterebilir. Zira lingual tedavide kullanılacak olan braketler ve teller, kişiye özel olarak, laboratuar ortamında ve özel malzemeler kullanılarak hazırlanır. Tüm bu sebepler maliyeti etkileyebilir.

+Estetik
Gelişen teknoloji ve söz konusu teknolojinin diş hekimliğinde de yerini almasıyla birlikte yenilenen, geliştirilen ve sıfırdan ortaya konan tedavilerin ardı arkası kesilmez oldu. İleri teknolojinin başrol oynadığı yeni yöntemlerle birlikte hem tedaviler daha etkili hale geldi, hem de hastalar açısından tedavi süreçleri daha sancısız geçmeye başladı. Buna bağlı olarak eskiden çok çeşitli kaygılarla tedavilerini yaptırmayan ya da sürekli erteleyen kişiler artık korkmadan tedavilerini almaktadırlar.
+Ortodontik

Lingual Ortodonti Küçükçekmece

Lingual uygulamalar tam da yukarıda bahsi geçen inovatif ve hasta açısından çok avantajlı ortodonti tedavisini meydana getirir. Lingual ortodonti tedavilerinde geleneksel yöntemlerle dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan braketler yoktur. Bunun yerine braketler, dişlerin arka yüzeyine, yani dile yakın tarafına yapıştırılır. Böylece hastadaki estetik endişe tamamen ortadan kalkmış olur. Lingual braket uygulamaları, özellikle iş, aile ve sosyal yaşamda aktif olan yetişkin bireyler için mükemmel bir ortodonti tedavi yöntemi olarak ortaya çıkar.

+Profesyonel

Sefaköy Lingual Ortodonti 

Lingual ortodonti tedavi yöntemi, geleneksel diş teli takılarak tedavi edilme şansı olan tüm problemler için kullanılabilir. Lingual braketler, hastanın ağız yapısına uygun olarak, yani kişiye özel hazırlanır ve hiç bir şekilde gözükmez. Bu yolla kişinin dış görünüşünde hiçbir bozukluk olmaz. Meslek ya da sosyal yaşamı da herhangi bir zarara uğramaz.

Lingual Ortodonti Küçükçekmece

Lingual ortodonti tedavisinin hangi hekim tarafından gerçekleştirileceği son derece önemlidir. Uzman diş hekiminin, gerekli eğitimi almış olmasına ek olarak lingual ortodonti tedavileri konusunda tecrübe sahibi olması da gerekir. Lingual tedavi alanında uzmanlaşmış ortodontistler her türlü ortodonti probleminin üstesinden rahatlıkla gelebilirler.

+Tedavi

İstanbul Lingual Ortodonti Tedavisi

İstanbul, lingual ortodonti tedavisi alanında uzman diş hekimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanda en başarılı isimler arasında, Sefaköy-Küçükçekmece bölgesinde diş sağlığı hizmeti veren Dr. Mert Topbaşı da vardır. Gerek aldığı eğitimler, gerekse ortodonti alanında biriktirdiği tecrübelerle öne çıkan Mert Topbaşı, lingual ortodonti tedavisi için de destek sağlamaktadır.

Siz de mevcut ortodonti problemleriniz için Dr. Mert Topbaşı’nı ziyaret edin. Mesleğinde ehil ve tecrübeli uzman hekimle işbirliği içinde başarılı bir lingual tedaviye imza atın. Yakınlarınızın, ortodonti tedavisi aldığınızı fark edene kadar siz tedavinizi tamamlayarak kusursuz görünüme sahip dişlere ve eksiksiz gülüşlere kavuşun. Sağlıklı, güzel ve özgüveni yüksek yarınlara merhaba deyin.