fbpx

Metal Diş Teli

metal-dis-telleri
Metal Diş Teli Nedir?

Metal diş teli, ortodonti tedavileri arasında en çok bilinen ve en geleneksel yöntem olarak karşınıza çıkar. Dişleri yanlış pozisyonlarından alıp olması gereken ideal pozisyonlarına taşımak için başvurulan metal diş telleri ortodonti alanında uzman hekimler tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Dayanıklılığı ve hızlı sonuç verme özelliğiyle öne çıkan bu apareyler dişlerin iç ya da dış yüzeyine yapıştırılır ve tedavi tamamlanana kadar dişlerde kalır.

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodontinin alanına giren rahatsızlıkların giderilmesinde metal diş teli uygulanması için öncelikle uzman hekim tarafından detaylı muayene yapılmalı ve tedavi planı hazırlanmalıdır. Tedaviye karar verildikten sonra dişlerle ilgili mevcut problemler giderilmelidir. Örneğin varsa çürükler dolgu uygulamasıyla tedavi edilmeli veya diş eti rahatsızlıkları ortadan kaldırılmalıdır.
İkinci aşamada ise ölçü alınır ve kişiye özel metal diş teli tasarlanır. Klasik uygulamada Metal braket dişlerin üzerine tek tek yapıştırılır. Bu amaçla diş yüzeyleri önceden pürüzsüz hale getirilir ve özel bir yapıştırıcı aracılığıyla braketler diş yüzeyine yapıştırılır. Bu işlem her bir diş için tek tek gerçekleştirilir. Son olarak diş teli de braketlerin içinden geçirilir ve işlem tamamlanır. Indirect bonding olarak bilinen uygulamada ise hastanın ölçüleri alındıktan sonra braketler, hazırlanan kalıbın üzerine yapıştırılır.

metal-dis-teli-avantajlari

Ve plak aracılığıyla braketlerin hepsi tek seferde dişlerin üzerine yapıştırılır. Bu şekilde hasta ağzını uzun süre açık tutmak zorunda kalmaz. Indirect bonding, hasta konforunu arttırmayı hedefleyen bir yöntemdir. Metal diş teli tedavi sürecinde hasta düzenli aralıklarla hekim kontrolüne gelir. Söz konusu kontrollerde braketler üzerinde gerekli revizyonlar yapılır ve tedavi bu şekilde, dişler hedeflenen pozisyona gelene kadar devam eder.

Metal Diş Teli Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
 • Ortodontik apareyler arasında en hızlı sonuç veren yöntemdir.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermez.
 • Diş apareyleri arasında dayanıklılığı ve sağlamlılığıyla öne çıkar.
 • Her yaştan hastaya uygulanabilir.
 • Ekonomiktir.
metal-dis-teli-ortodonti-tedavisi
Metal Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Genel ortodontik rahatsızlıklarda
 • Çapraşık, seyrek, sıkışık ya da yanlış yerde konumlanmış dişlerin düzeltilmesinde
 • Eksik diş ya da diş kırılması vakalarında
 • Yüz ve çene yapısında dengesizlik olan kişilerde
 • Önde konumlanmış dişlerde ya da ileri-geri konumlanmış çene vakalarında
 • Açılış-kapanış problemi olan kişilerde
Metal Diş Teli Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Metal diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Bu süre, mevcut problemin derecesi, uzman ortodonti hekimi tarafından hazırlanan tedavi planı ve hastanın tedavi planı ile hekim talimatlarına uyumu gibi kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle 6 ay ile 2 sene arasında tamamlanması beklenir.

Metal diş teli mi Şeffaf Diş Teli mi?

Metal diş telleri şeffaf diş tellerine göre dayanıklılık ve fiyat açısından bir parça daha avantajlıdır. Şeffaf diş telleri ise estetik kaygıların azaltılması bakımından avantajlı görünmektedir. Önemli olan güvenebileceğiniz ve endişelerinizi dinleyerek sizinle doğru iletişimi kuran bir hekimden destek almanızdır. Tecrübeli ve empati yeteneği güçlü bir hekimle karşılıklı fikir alışverişi içinde en uygun tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz. Böylece kısa sürede fonksiyonel ve estetik görünüme sahip dişlere kavuşmanız mümkün hale gelir.

Metal Diş Teli Ücretleri Ne Kadardır?

Özellikle son yıllarda çok sayıda alternatif ortodonti tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemler gerek kullanılan malzemeler gerekse uygulama yöntemleri bakımından ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak ücret skalası da bir hayli geniş olmaktadır. Metal diş telleri ortodonti tedavilerinde en yaygın kullanılan klasik uygulamadır. Dolayısıyla metal diş teli fiyatları görece avantajlı olabilmektedir. Yine de fiyatlarla ilgili net bilgiyi uzman hekiminizden alabilirsiniz.

+Estetik
Diş sağlığı ve çene ile ilgili problemlerin pek çoğu ortodontinin alanına girmektedir. Ortodonti tedavileri, diş sağlığı ile ilgili tedaviler arasında talep ve yoğunluk bakımından öne çıkar. Diş çarpıklığı, dişlerle ilgili dizilim bozuklukları, diş dönüklüğü, seyrek diş vakaları, diş kırılmaları, çene ve yüz yapısındaki dengesizlikler, çenenin ileride ya da geride olması gibi problemlerin tamamı ortodonti tedavileriyle çözüme kavuşturulmaktadır.
+Ortodontik

Küçükçekmece Metal Diş Teli Tedavisi

Ortodonti tedavileri ortodontik apareyler aracılığıyla gerçekleştirilir. Söz konusu apareylerin amacı dişleri olması gereken ideal konumlarına ulaştırmaktır. Bunun için kişiye özel olarak hazırlanan braketler, teller ya da plaklar dişlere takılır ve tedavi süreci başlatılır. Aparey ya da plak üretiminde kullanılan malzeme ve uygulama yöntemi bakımından alternatif tedavilerden bahsetmek mümkündür.

Sefaköy Metal Diş Teli Tedavisi

Metal diş teli bu yöntemler arasında en eski, en güvenilir ve hekimlerin en sık önerip uyguladıkları tedavi olma özelliği taşır. Metal diş teli tedavisinden önce uzman ortodonti hekimi tarafından detaylı bir muayene gerçekleştirilir. Muayene sonrasında metal diş teli tedavisine karar verilmişse hazırlıklara geçilir. Öncelikle eğer varsa dişlerle ilgili çürüme ya da diş eti problemleri giderilir. Sonrasında hastanın ağız ölçülerine uygun olarak braketler hazırlanır ve özel yapıştırıcılar aracılığıyla tek tek dişlerin üzerine yapıştırılır.

+Profesyonel

Sefaköy Metal Diş Teli  

Metal diş teli tedavisi hem hasta hem de hekim açısından sabır ve disiplin gerektiren bir süreçtir. Süreç boyunca düzenli kontrollerin aksatılmaması ve bu kontroller esnasında diş telleri üzerinde revizyonların kusursuz biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bu şekilde tedavi süreci yavaşlamadan ve kesintiye uğramadan en hızlı ve sağlıklı bir biçimde tamamlanabilir. Ortodonti tedavilerinin tümünde olduğu gibi metal diş teli tedavisinde de hastanın uyumu ve hekim tarafından verilen yönergelere harfiyen uyması büyük önem taşır. Hasta uyumu tedavi sürecinin uzayıp kısalması üzerinde doğrudan etkilidir.

Küçükçekmece Metal Diş Teli

Tüm bu nedenlere bağlı olarak ortodonti tedavisinde hekimle hastanın karşılıklı olarak birbirini anlayıp dinlemesi ve doğru iletişim kanallarını kullanarak süreci işbirliği halinde yürütebilmesi çok önemlidir. Dolayısıyla eğer ortodontiyle ilgili bir rahatsızlığınız söz konusuysa sizin için en doğru hekime ulaşmaya çalışmalısınız.

+Tedavi

İstanbul Metal Diş Teli Tedavisi

İstanbul metal diş teli tedavisi için çok sayıda başarılı ortodonti uzmanına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında Dr. Mert Topbaşı gerek akademik kariyeri ve ortodonti dalındaki uzmanlığı, gerek mesleki becerisi ve tecrübesi, gerekse hasta odaklı ve empati merkezli tedavi anlayışıyla öne çıkmaktadır. Ağız ve diş sağlığına dair her türlü konuda destek alabileceğiniz Mert Topbaşı ile başarılı ve konforlu metal diş teli tedavilerini de hayata geçirebilirsiniz. Siz de ağız ve diş sağlığınıza dair her türlü soru ve destek arayışınız için Dr. Mert Topbaşı’nın İstanbul Küçükçekmece’de bulunan muayenehanesini ziyaret edin. Sağlıklı ve kusursuz görünüme sahip dişlere kavuşmak hayal olmaktan çıksın.