fbpx

Ortodonti

ortodontik şeffaf plak
Ortodonti Nedir?

Diş hekimliğinin en önemli ve en çok hasta bakan dallarından biri olan ortodonti, Yunanca düzgün anlamına gelen “ortho” ve diş anlamına gelen “odons” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Ortodontinin temel amacı ağız içindeki dişlerin düzgün sıralanması olarak özetlenebilir. Bu çerçevede diş çapraşıklıkları, diş seyreklikleri, eksik diş vakaları, çene ile dişler arasındaki uyumsuzluk, kapanış problemleri, ileri-geri çene vakaları ve çene darlığı gibi problemlerin tamamı ortodonti kapsamında tedavi edilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi temel olarak çeşitli özel apareyler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Eğer dişlerinizde çapraşıklık, seyreklik gibi durumlar söz konusu ise veya çenede yapısal problemler mevcutsa öncelikle alanında yetkin ve tecrübeli bir ortodontist tarafından muayene edilmeniz gerekir. Gerçekleştirilen muayene ve testler sonucunda uzman hekimi dişlerinizle ilgili mevcut problemi net bir biçimde ortaya koyar. Sonrasında sizi alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirir. Bu tedavilerden hangisinin mevcut probleminiz için en iyi sonuç vereceğini size söyler. Siz de tedaviyle ilgili kendi sorularınızı ve varsa endişelerinizi ona iletirsiniz. Bu şekilde karşılıklı fikir alışverişi içinde hangi tedaviyi hayata geçireceğinize karar verirsiniz.

ortodontist

Ortodonti tedavileri hareketli ve sabit olmak üzere iki grup apareyle gerçekleştirilir.

Sabit Aparey

Halk arasında diş teli olarak bilinen sabit apareyler farklı malzemeler kullanılarak, farklı renklerde hazırlanabilmektedir. Bu noktada hekim tavsiyesiyle birlikte hastanın tercihleri ve estetik kaygıya sahip olup olmadığına bakılarak karar verilir. Tercih edilen sabit aparey hastanın diş yüzeyine yapıştırılır ve bu yolla dişler istenilen yöne doğru hareket ettirilir. Tedavi dişlerin tümünün hedeflenen noktaya ulaşmasıyla son bulur. Sonrasında, hekimin gerekli görmesi halinde koruyucu/önleyici tedavi uygulaması yapılır. Dişlerin mevcut pozisyonlarının yeniden bozulmasını önlemek amacıyla hastanın dişlerine bir süre plak tedavisi uygulanır. Böylece dişlerin yeni ve kusursuz pozisyonları garanti altına alınmış olur.

Hareketli Aparey

Hareketli apareyler ise şeffaf plaklar olarak bilinir. Bu plaklar hasta tarafından istenildiği zaman rahat bir şekilde çıkarılıp takılabilir. Bu anlamda tedavi sürecinde hasta açısından esneklik sağlar. Şeffaf plak tedavisi, genellikle ortodonti tedavileriyle ilgili estetik açıdan kaygılar yaşayan kişiler için önerilir. Tabi burada önemli olan; uzman ortodontistin, hastanın mevcut probleminin tedavisi için şeffaf plak uygulamasını etkili bulup bulmadığıdır. Eğer ortodonti uzmanı sorunun, şeffaf plak yöntemiyle çözülebileceğini düşünüyorsa bu yöntem hayata geçirilebilir. Şeffaf plak uygulamasında kişiye özel olarak hazırlanan plak, günün belirli saatlerinde dişlere takılı olarak kalır. Ve aynı diş tellerinde olduğu gibi, bu kez plaklar aracılığıyla, dişler hedeflenen pozisyona doğru yavaş yavaş sürülür.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
  • Çapraşık diş, aralıklı diş, eksik diş, ileri-geri çene pozisyonu, çene darlığı, kapanış bozukluğu gibi problemlerin tümü ortadan kaldırılır.
  • Kişi hem fonksiyonel hem de estetik açıdan kusursuz dişlere sahip olur.
  • Dişlerdeki çapraşıklık ve dizilim bozuklukları gibi sebeplere bağlı olarak ileride oluşabilecek diş aşınmaları ya da diş eti rahatsızlıkları gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.
  • Dişlerdeki estetik görünüm bozukluklarına bağlı özgüven kaybı ve psikolojikproblemler ortadan kalkar.
istanbul-ortodonti
Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Alt ve üst dişlerde dizilim bozuklukları görüldüğü taktirde
  • Çarpık diş, aralıklı diş, dönük diş, eksik diş, sıkışık diş vakalarında
  • Çenenin ileride ya da geride olması halinde
  • Çene darlığı probleminin varlığında
Ortodonti Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti tedavisi her yaştaki hastaya uygulanabilir mi?

Kemik yapısı uygun olduğu taktirde her yaştaki hastaya tedavi uygulanabilir. Ancak hangi tür tedavinin uygun olacağına karar verecek olan kişi ortodontisttir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Ortodonti tedavileri genel olarak uzun soluklu uygulamaları kapsar. Çoğu tedavi 1 ila 2 sene içinde tamamlanır. Ancak sürenin uzunluğu ya da kısalığı tamamen mevcut problemin boyutlarına ve hekimin uygulayacağı tedavi yöntemine bağlıdır.

Ortodonti tedavisinin dış görünüm üzerinde olumsuz etkisi olur mu?

Ortodontik tedaviler çeşitli apareyler ve plaklar aracılığıyla gerçekleştirilir. Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte tüm bu uygulamalar dişlerin kendi rengine yakın olarak hazırlanan apareyler ya da tamamen şeffaf plaklar veyahut dişlerin iç tarafına yapıştırılan ve dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde görülmeyen braketler aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla ortodonti tedavileriyle ilgili estetik kaygı yaşamak artık gereksizdir.

+Estetik
Ortodontinin alanı son derece geniştir. Dişlerle ilgili pek çok problemin çözümü ortodonti tedavilerinde yatar. Ağız ve diş sağlığı tedavileriyle ilgili güncel pek çok uygulama ortodonti tedavilerinin eskisine nazaran daha kolay, pratik, konforlu ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Şeffaf braket, şeffaf plak, lingual diş teli gibi inovatif tedavi yöntemleri sayesinde tedavi süreçleri hastaların psikolojisi açısından da sorunsuz geçmektedir. Genel olarak uzun sürelere yayılan tedaviler bu şekilde hastanın estetik açıdan endişe duymasını engeller.
+Ortodontik

Ortodonti Tedavisi İstanbul

İnsanların sırf dış görünüşleri bozulacak diye gerekli olduğu halde ortodontik tedavilerini yaptırmadıkları zamanlar artık geride kalmaktadır. İhmal edilen tedavilerin yol açtığı daha büyük fonksiyonel ve estetik problemler ise tarihe karışmaktadır. Dışarıdan bakılınca görünmeyen ya da hafifçe görünse bile kötü bir görüntü oluşturmayan uygulamalar sayesinde tedavi süreçleri psikolojik olumsuzluklara yol açmadan sona ermektedir.

+Profesyonel

Sefaköy Ortodonti Tedavisi

Başarılı ortodonti tedavileri hayat geçirmek için önemli olan doğru diş hekimine ulaşmak ve onun tarafından size özel olarak planlanan tedaviye harfiyen uymaktır. İstanbul ortodonti tedavisi için yapacağınız aramalar sizi Avrupa yakasında Sefaköy Küçükçekmece bölgesinde faaliyet gösteren bir isme; Dr. Mert TOPBAŞI’na götürecektir.

Küçükçekmece Ortodonti Tedavisi

Ortodontist Mert Topbaşı başarılı akademik geçmişiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca diş hekimliğinin diğer alanlarıyla birlikte ortodonti konusunda da yaptığı başarılı tedaviler ve bu alandaki uzmanlığı sayesinde bugüne kadar çok sayıda kişiyi sağlıklı dişlere ve kusursuz gülüşlere kavuşturmuştur.

+Tedavi

İstanbul Ortodonti Tedavisi

Siz de mevcut diş problemlerinizden kurtulmak, hayatınızın geri kalanını sağlıklı, fonksiyonel ve son derece estetik görünüme sahip dişlerle geçirmek için vakit kaybetmeden Mert TOPBAŞI ile iletişime geçin. Probleminizi net bir biçimde ortaya koyan; sizi, endişelerinizi ve beklentilerinizi dinleyen, kişiye özel tedavi yaklaşımını benimseyen ve sizin için en uygun ve en konforlu tedavi yöntemini belirleyecek olan bir hekimle işbirliği yapmak ağız ve diş sağlığınız için vereceğiniz en doğru karar olacaktır.