fbpx

Ortodontist

en iyi ortodontist mert topbaşı
Ortodontist Kimdir?

Diş hekimliğinin en yoğun bölümlerinden biri olan ortodontinin amacı alt ve üst çenedeki dişlerin doğru sırayla ve düzgün biçimde sıralanmasını sağlamaktır. Yunanca ’da “düzgün diş” anlamına gelen ortodontide çok sayıda alternatif tedavi yöntemi söz konusudur.

Çapraşık diş, eksik diş, ileri ya da geri çene vakası, çene darlığı, açılış-kapanış problemi gibi pek çok rahatsızlık ortodontinin alanına girer. Ortodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimlerine ortodontist adı verilir ve başarılı bir ortodontist sayesinde hem fonksiyonel hem de estetik açıdan insanları olumsuz etkileyen tüm problemler ortadan kaldırılabilir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavilerinde temel uygulamalar ortodontik apareyler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bunun için öncelikle hasta, deneyimli bir ortodonti uzmanı tarafından detaylı biçimde muayene edilir, problemler net bir şekilde ortaya konur. Ardından hastanın beklenti ve varsa kaygıları dikkate alınarak en uygun ve kişiye özel tedavi planı hazırlanır. Hazırlanan plan, hasta tarafından da kabul edildiğinde tedavi hayata geçirilir.

Ortodonti tedavileri genel olarak sabit ve hareketli apareyler kullanılarak gerçekleştirilir. Sabit apareyler halk arasında diş teli olarak bilinir. Hareketli apareyler sabit apareylere göre estetik açıdan daha avantajlıdır.

mert-topbasi-ortodonti-dis-hekimi

Hasta bu apareyleri dilediği zaman çıkarıp takabilir. Öte yandan daha ciddi ve büyük ortodontik rahatsızlıklarda uzman ortodonti doktoru sabit diş tellerini tercih edebilir. Sabit tellerde de yine şeffaf ya da beyaz gibi renk seçenekleri mevcuttur.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
 • Diş çarpıklığı, diş seyrekliği, diş eksikliği, iler-geri çene vakası, kapanış bozuklukları gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Dişler hem fonksiyonel hem de estetik olarak ideal pozisyonlarına kavuşur.
 • Dişlerle ilgili estetik problemlere bağlı olarak ortaya çıkabilen psikolojik sorunlar bertaraf edilir.
 • Dişlerin ağızdaki yanlış dizilimine bağlı olarak uzun vadede ortaya çıkabilecek diş çürümesi, diş aşınması, periodontal rahatsızlıklar ya da diş kayıplarının önüne geçilir.
istanbul-ortodonti
Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Dişlerde dizilim bozuklukları
 • Seyrek dişler
 • Diş eksiklikleri
 • Çarpık dişler
 • Dönük dişler
 • Sıkışık dişler
 • Çeneyle ilgili yapısal bozukluklar
Ortodonti Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Bu süre mevcut problemin boyutuna göre 6 ay ile 2 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Burada uzman ortodonti hekimi tarafından önerilen tedavi planı ve hastanın beklentileri göz önünde bulundurulur.

Ortodonti tedavisi için belirli bir yaş sınırı var mıdır?

Uzman ortodontistin, mevcut probleminin ortodonti tedavisiyle çözüme kavuşturulacağını düşündüğü ve hastanın kemik yapısının tedavi için uygun olduğuna kanaat getirdiği herkese tedavi uygulanabilir. Herhangi bir yaş sınırından söz etmek mümkün değildir.

Ortodonti tedavisiyle ilgili estetik kaygılar nasıl giderilir?

Güncel ortodonti tedavileri, kişilerin estetik açıdan endişelerini gidermeye yönelik olarak geliştirilmektedir. Şeffaf plak, şeffaf diş teli, lingual tedavi gibi alternatif yöntemler sayesinde ortodonti tedavileri ile ilgili estetik kaygılar büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.

Ortodonti tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Hayır. Dişlere takılan apareylere alışmak için hastanın belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Ancak bu sırada herhangi ciddi bir ağrı söz konusu olmaz.

+Estetik
Diş sağlığı ve diş estetiği kişinin günlük yaşamını doğrudan etkiler. Sağlıksız ve fonksiyonunu kısmen ya da tamamen yitirmiş dişler kişinin çiğneme ve konuşma gibi faaliyetlerini gerçekleştirirken zorlanması sonucunu doğurur. Uzun vadede tedavi edilmeyen fonksiyonel diş problemleri ise genel sağlıkla ilgili daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yine farklı diş problemlerine bağlı olarak estetik görünümünü kaybetmiş dişler de kişinin sosyal ilişkilerinde sıkıntıya düşmesine ve özgüven kaybına yol açabilir.
+Ortodontik

Ortodonti Tedavisi İstanbul

Diş çarpıklığı, aralıklı dişler, sıkışık dişler, çenedeki açılış-kapanış bozuklukları gibi çok sayıda problem ortodonti bölümünün alanına girer. Bu nedenle ortodonti genel olarak diş hekimliğinin en yoğun bölümleri arasında yer alır.

+Profesyonel

Sefaköy Ortodonti Tedavisi

Ortodontiyle ilgili rahatsızlıklar yukarıda bahsettiğimiz fonksiyonel ve estetik kayıpların önde gelen sebeplerini oluşturur. Dolayısıyla ortodonti tedavileri ihmal edilmemesi gereken tedavilerin başında gelir. Ancak ne yazık ki ülkemizde ve tüm dünyada ortodonti tedavileri insanlar tarafından en çok ihmal edilen ya da ertelenen sorunlar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ortodonti tedavilerinden kullanılan apareylerdir.

Küçükçekmece Ortodonti Tedavisi

Söz konusu apareyler dişlere takılır ve tedaviler bu şekilde gerçekleştirilir. Dişlere takılan apareylerin amacı dişleri yanlış konumlarından çıkarmak ve adım adım doğru pozisyonlarına doğru hareket ettirmektir. Ancak söz konusu süreç bir parça uzun olabilmektedir. Bu da ortodontik apareylerin uzunca sayılabilecek bir süre boyunca dişlerin üzerinde takılı kalmasını gerektirir. Bu durum hastaları dış görünüşleriyle ilgili endişeye sürüklemektedir. Belirli bir iş, aile ve sosyal hayatı olan insanlar dış görünüşleriyle ilgili bozulmaya katlanmak istemezler. Bu durum genellikle estetik kaygı olarak ifade edilir.

Küçükçekmece Sefaköy Ortodonti 

Ancak tam da bu noktada modern tıp ve güncel ortodonti uygulamaları imdada yetişir. Ortodonti tedavileri söz konusu olduğunda sıklıkla karşılaşılan estetik kaygıları gidermek üzere son derece etkili ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu konudaki gelişmeler de günbegün devam etmektedir.

+Tedavi

İstanbul Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak, söz konusu tedavi yöntemlerinin başında gelir. Kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar tedavi süresince hasta tarafından dilediği zaman çıkarılıp takılabilmektedir. Tedavide sağladığı bu esneklik sayesinde kişinin dış görünüşüm bozulacak diye tedaviden kaçınma eğilimi ortadan kalkar.

Sefaköy Şeffaf Plak 

Benzer şekilde şeffaf diş telleri de ortodonti tedavileri için geliştirilen estetik çözümler arasında yer alır. Şeffaf renkte üretilen diş telleri hareketli değildir. Yani bu tellerin hasta tarafından çıkarılıp takılması mümkün değildir. Ancak şeffaf renkte üretildikleri için dışarıdan bakıldığında fark edilmesi zor olacaktır. Bu sayede tedavi süresince hastadaki olası estetik kaygı büyük oranda giderilecektir.

 

Şeffaf Plak Küçükçekmece

Lingual diş telleri ise apareylerin dişlere arka tarafından yapıştırılması yöntemiyle hayata geçirilir. Bu uygulamada dışarıdan bakıldığında dişlerin üzerinde hiçbir şey görünmez. Apareyin tamamı dişlerin görünmeyen iç yüzeyine yapıştırılmış durumdadır. Böylece tedavi süresince hastanın dış görünümüyle ilgili hiçbir değişiklik olmaz.

+Modern

İstanbul Ortodontist

Modern ortodontinin yarattığı tüm bu imkanlar sayesinde artık ortodonti tedavileri rahat, kolay ve konforlu süreçlere yayılmaktadır. Önemli olan doğru ve güvenilir bir ortodonti uzmanından destek almaktır. İstanbul ortodontist bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Küçük araştırmalarla kariyeri ve tecrübesi iyi diş hekimlerine ulaşabileceğiniz bir şehir olma özelliği taşır. Avrupa yakasında Sefaköy ortodontist seçenekleri açısından size çok sayıda isim sunar. Bunlar arasında Dr. Mert Topbaşı gerek akademik kariyeri, gerek ortodonti alanındaki uzmanlığı, gerek imza attığı birbirinden başarılı ortodonti tedavileriyle adından sıkça söz ettirmektedir. Siz de ağız ve diş sağlığınızla her türlü problem için Mert Topbaşı’nın tecrübesine ve mesleki ehliyetine güvenin, Küçükçekmece ortodontist arayışlarınıza son noktayı onunla koyun.