fbpx

Şeffaf Plak Nedir?

Değişen zaman ve gelişen teknolojiyle birlikte hayatın birçok alanında olduğu gibi sağlık alanında da oldukça büyük teknolojik gelişmeler ve yenilikler ortaya çıktı. Diş hekimliği uygulamaları açısından değerlendirecek olursak bu gelişmeler arasında, hastanın hayat konforunu doğrudan etkileyen ve gerçekten problem görülen bir konuya, direkt olarak çözüm olan şeffaf plak uygulamasının en yararlı teknolojik gelişmelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Şeffaf plak yani telsiz ortodontik tedavi, telli ortodontik tedavide de olduğu gibi başlıca, çapraşık dişleri ve dişler arasındaki aralıkları, bir süreç içerisinde tedavi etmek amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Diş teli kullanımından farklı olarak hastanın görünümünde fark edilir bir değişikliğe yol açmaz ve kullanımı çok daha konforludur.

Şeffaf Plak Kullanımının Avantajları Nedir?

  • Kişiye özel olarak 3D yazıcılarla hazırlanan şeffaf plaklar tamamen kişiye özel tasarlanır. Diş teli görünümünden hoşlanmayan kişiler özellikle şeffaf plak uygulamasını tercih edebilir çünkü hastalara verilen şeffaf apareyler, dışardan fark edilmesi zor, estetik görünümü bozmayan bir yapıya sahiptir.
  • Telli ortodontik tedavide muayene ve diş teli değişim süresi genellikle aylık olarak gerçekleştirilir. Tellerin dişlere uyguladığı kuvvet de hekimin tedavi süreci içerisinde belirlediği plana uygun olarak bir ay içerişinde oluşacak değişime göre belirlenir. Bu sebeple telli ortodontik tedavi sırasında hastaların ağız içerisinde baskı, ağrı ve rahatsızlık hissetmesi normal bir durum olarak karşılanır. Fakat şeffaf plak tedavisi haftalık değişebilen apareyleri içerdiği için hayat konforunu çok fazla düşürmez ve ağrı, baskı gibi konularda çok daha az hissedilen bir tedavi süreci yaşanmasını sağlar.
  • Şeffaf plak tedavisinde hekiminizin uygulayacağı tedaviye göre plaklarınızı günün en az 16 saati takmanız önerilir. Fakat özel bir durum, konuşma sırasında ya da yemek yerken plaklarınızı çıkarmanız bir problem teşkil etmez. Bu sebeple şeffaf plaklar özellikle belirli iş kollarında çalışan hastalar için çok daha konforludur.
  • Ortodontik diş teli tedavisinde yeme-içme konusunda birçok kısıtlama mevcuttur. Çünkü bazı yiyecekler ve içecekler doğrudan tellere ve braketlere zarar verir. Fakat şeffaf plak tedavisinde, apareyler yemek esnasında çıkarılabildiği için bu şekilde bir kısıtlamaya gerek duyulmaz.