fbpx

Şeffaf Plak Tedavisi

ortodontik şeffaf plak istanbul
Şeffaf Plak Nedir?

Ortodonti problemleri için kullanılan tedavi yöntemleri gün geçtikçe gelişip yenileniyor. Yeni teknolojilerin kullanımıyla birlikte kişilerin tercihine daha konforlu ve estetik kaygıya sebep olmayan alternatif tedavi yöntemleri sunuluyor. Böylece insanların ortodonti tedavisi almaktan çekindiği zamanlar geride kalıyor.

Geleneksel diş tellerine alternatif olarak uygulanmaya başlayan şeffaf plak tedavisi telsiz ortodonti tedavisi olarak da biliniyor. 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla, kişiye özel olarak hazırlanıp uygulanan şeffaf plak ile dişlerdeki bozukluklar giderilebiliyor. Tedavi, geleneksel metal ya da porselen teller olmadan gerçekleştirilebiliyor.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Invisalign olarak da adlandırılan şeffaf plakları hazırlamak için 3 boyutlu tarayıcı ve yazıcılardan destek alınır. Hastadan alınan ölçü 3 boyutlu tarayıcı ile taranır ve şeffaf plak yine 3 boyutlu yazıcı kullanılarak hazırlanır. Hasta; plakları uzman hekimin tavsiye ettiği şekilde ve sürede dişlerine takar. Dişler, plak aracılığıyla istenilen konuma yavaş yavaş getirilir. Tedavi sürecinde rutin kontroller gerçekleştirilir. Bu kontroller sırasında plaklar değiştirilir. Tedavi, dişler hedeflenen pozisyona gelene kadar bu şekilde devam eder.

invisalign şeffaf plak

Kişinin mevcut ortodontik probleminin şeffaf plak tedavisi ile giderilip giderilemeyeceğine karar verecek olan kişi uzman Diş Hekimidir. Her vaka şeffaf plakla tedavi edilememektedir. Dolayısıyla en doğrusu bu konuda uzman ve deneyimli bir ortodontistle iletişime geçmek olacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Şeffaf plak dişlerin üzerinde neredeyse görünmezdir. Bu nedenle ortodonti tedavileri arasında estetik açıdan en iyi alternatifi oluşturur. Dişlerinin üzerinde tel görünümü istemeyen kişilerin ortodontik problemlerinden kurtulması için harika bir alternatif tedavi yöntemidir.

  • Şeffaf plaklar hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilir. Bu da kişinin tedavisini esnek bir biçimde sürdürebilmesine olanak tanıyarak estetik kaygılara kapılmasının önüne geçer.
  • Dişlerin hareketine göre her hafta değiştirilen şeffaf plaklar sayesinde tedavi süresince konforsuzluk hissi ya da ağrı gibi problemler minimize edilir.
  • Ağız ve diş bakımı gerçekleştirilirken şeffaf plaklar çıkarılır. Bu da kişinin günlük bakım rutinlerini daha kolay ve etkili biçimde gerçekleştirmesini sağlar.
  • Yemek yerken de çıkarılabilirler. Bu da rahat yemek yemeyi mümkün kılar.
şeffaf plak tedavisi istanbul
Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Uzman ortodontist tarafından, şeffaf plak ile düzeltilebilir olduğuna kanaat getirilen çapraşık diş vakalarında
  • Çok büyük boşluklar ortaya çıkarmayan seyrek diş vakalarında
  • Kapanış bozukluklarında
  • Çene genişletme tedavisinde
Şeffaf Plak Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Şeffaf plak tek başına dişleri hedeflenen pozisyona getirebilir mi?

Şeffaf plak bazı vakalarda diş telleri kadar iyi sonuç vermezken bazı vakalarda çok daha iyi sonuç verebilir. Zaten diş hekiminiz şeffaf plak tedavisiyle dişlerinizi hedeflenen pozisyona getirilebileceğine inanıyorsa bu yöntemi size alternatif olarak sunacaktır.

Şeffaf plak tedavisi için yaş sınırı var mıdır?

Ortodonti tedavisi uygulanabilen her yaştaki insana şeffaf plak tedavisi de uygulanabilir. Bunun için hastanın kemik ve diş destek dokularının iyi durumda olması yeterlidir. Ayrıca şeffaf plaklar geleneksel diş tellerine göre dişler üzerinde daha hafif bir kuvvet uygular. Bu nedenle ileri yaş grubundaki hastalar için daha uygun olduğu düşünülmektedir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Mevcut vakanın türüne ve problemin boyutuna göre tedavi süresi uzayıp kısalabilir. Ancak ortodonti tevdileri genellikle 1 ila 2 yıl içinde tamamlanmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi ağrıya sebep olur mu?

Ortodonti tedavileri arasında en az ağrılı yöntem olarak bilinir.

Şeffaf plaklar yeme-içme faaliyetlerini etkiler mi?

Şeffaf plaklar hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilir. Dolayısıyla yemek yerken plaklar çıkarılır. Böylece yemek yemeyle ilgili herhangi bir sıkıntıya sebep olmaz.

Şeffaf plaklar konuşmayı etkiler mi?

Özellikle plaklar ilk defa takılıyorsa konuşma üzerinde hafif bir etkisi olduğu görülebilir. Ancak 1-2 hafta içinde alışma süreci tamamlanır ve konuşma zorluğu da büyük oranda ortadan kalkar.

Şeffaf plak tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ortodonti tedavilerinin pek çoğunda ana tedavi tamamlandıktan sonra koruyucu tedavi de uygulanır. Şeffaf plak tedavisinde de durum böyledir. Diş pozisyonlarının yeniden bozulma riskini ortadan kaldırmak için uzman hekim tarafından önerilen süre boyunca koruyucu plaklar kullanılmalıdır.

+Estetik
Ortodonti tedavileri genellikle uzun döneme yayılan ve bu nedenle hasta açısından sabır gerektiren diş tedavileri olarak bilinir. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda en sık kaçınılan ya da ertelenen tedaviler arasında yer alır.

Halbuki ortodonti problemleri kişide hem fonksiyonel hem de estetik kayıplara sebebiyet verir. Eksik, çarpık, seyrek dişler ya da çenede yapısal birtakım problemler kişinin çiğneme ve konuşma gibi faaliyetleri rahatça yerine getirememesine sebep olur. Orta ve uzun vadede çiğneme problemi ise sindirim sistemiyle ilgili ciddi bazı başka rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

+Ortodontik

Ortodontik Şeffaf Plak

Çarpık, düzensiz, eksik ya da aralıklı dişlerin yol açtığı estetik problemlerin kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Zamanla insanlarla iletişim problemlerine, kişinin kendini doğru ifade edememesine, rahatça gülüp konuşamamasına yol açar ki; tüm bunlar ciddi psikolojik neticeler olarak ortaya çıkabilir.

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi

Dış görünüşüyle ilgili endişeye kapılan kişinin uğradığı özgüven kaybı hayatının her alanını olumsuz etkileyecektir.

+Şeffaf

Sefaköy Şeffaf Plak Tedavisi

Modern tıp ve diş hekimliği alanında yaşanan inovatif gelişmeler sayesinde artık ortodonti tedavileri eskisi kadar endişe verici değil. Görünmez plak olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi ile kişiler hem fonksiyonel hem de estetik açıdan kusursuz dişlere, konforlu ve estetik kaygılardan uzak bir tedavi süreciyle ulaşabilmektedir. Kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar, dişleri istenilen yöne doğru hareket ettirir. Hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilmeleri onları cazip kılan en önemli özelliktir. Bu sayede hasta gün içinde sosyal bir ortamda bulunurken plakları çıkararak tedaviye ara verebilir.

Küçükçekmece Şeffaf Plak Tedavisi

Evdeyken ya da gece uyurken veya kendini rahat hissettiği ortamlarda takarak tedaviyi devam ettirebilir. Böylece dış görünüşüyle ilgili endişeleri ortadan kalkar. Ortodonti tedavisini mutlu, huzurlu ve konforlu bir şekilde tamamlayabilir.

+Plak

İstanbul Şeffaf Plak Tedavisi

İstanbul’da şeffaf plak tedavisi yaptırmak için Avrupa Yakası, Küçükçekmece, Sefaköy bölgesinde destek veren Uzman Ortodontist Doktor Mert TOPBAŞI gerek akademik kariyeri gerekse ortodonti alanında gerçekleştirdiği başarılı tedavilerle öne çıkmaktadır.

Görünmez Plak Tedavisi

Siz de diş sağlığınızı ve estetik görünümünüzü deneyimli ortodontist Mert Topbaşı’na gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

Şeffaf Plak Fiyatları

Siz de Mert Topbaşı ile iletişime geçerek ortodonti tedavileriyle ilgili sorularınıza yanıt bulabilir, şeffaf plak tedavisiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir, şeffaf plak fiyatları ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa hepsine yanıt bulabilirsiniz.