fbpx

Bakırköy Ortodontist

Bakırköy ortodontist ihtiyaçlarınızda, Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile arzuladığınız sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Bakırköy ortodontist aramalarınızda tecrübeli uzman kadromuz ve teknik altyapımızla ortodonti alanında kaliteli hizmet anlayışımızdan ödün vermiyoruz.

Ortodontist nedir? Ortodontist, diş ve çene yapısında varolan bozuklukları tedavi eden diş hekimlerine verilen addır. Ortodontistler, diş yapısındaki bozukluklar ve bu bozuklukların düzeltilmesi ile ilgili alanlarda uzmanlaşmışlardır. Ortodontist olabilmek amacıyla öncelikle diş hekimliği fakültesinden mezun olmak daha sonra ortodonti alanında uzmanlaşmak gerekir.

Ortodonti alanında uzman olmayan diş hekimleri ortodontist olarak tanımlanmazlar. Ortodontist, diş hekiminin belli bir alanda uzmanlaşması ile olunabilir.

Bakırköy Ortodonti Uzmanının Hizmet Alanı

Ortodonti uzmanının hizmet alanını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Diş ve çene yapısındaki bozukluklar,
 • Diş yapısındaki bozulmalar,
 • Diş yapısının düzeltilmesi amacıyla uygulanan tedaviler,
 • Doğuştan veya sonradan oluşan olumsuz diş bozukluklarının tedavileri,
 • Yaş gruplarına uygun olarak diş yapısının düzeltilmesi için uygun tedaviler geliştirmek.
Bakırköy Ortodontist ve Tedavi Uygulamaları

Ortodontistler, diş yapısının düzeltilebilmesi amacıyla farklı tedavi yöntemleri uygularlar. Bu tedavi yöntemleri hastanın yaşına ve diş yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Koruyucu Ortodontist Tedavisi

Adından da anlaşılacağı üzere dişleri ve diş yapısını oluşturan sistemin korunması ile ilgili tedavi yöntemidir. Küçük çocukların süt dişleri düştükten sonra yerine çıkacak olan sabit dişlerin yerlerinin korunarak düzgün bir şekilde çıkmalarını sağlamak amacıyla uygulanır.

Bu tedavi çocukların ileriki yaşlarda düzgün ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olmaları açısından önemlidir. Bakırköy ortodontist aramalarınızda karşılaşacağınız Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile koruyucu tedavi sonrası çocukların sağlıklı bir diş yapısına kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Önleyici Ortodontist Tedavisi

Bu tedavi yöntemi çocukların diş yapılarını bozmalarına sebep olabilecek

 • Diş yuvalarına zarar verecek şekilde emzik kullanımı,
 • Parmak emme alışkanlığı,
 • Farklı cisimleri ağza götürerek diş yapılarını bozmalarına sebep olabilecek alışkanlıkların önlenmesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Dişlerin henüz çıkmadığı dönemde dişlerin çıkış noktaları üzerine sürekli baskı uygulanması ve dişler çıkarken dişlerin hareket etmesine veya yön değiştirmesine neden olabilecek basınç uygulanması diş yapısını bozabileceği için çocukların alışkanlıklarını gidermeye ve gerekirse dişlerin korunmasını sağlayacak ek tedbirler alınmasına yönelik tedaviler geliştirilir.

Bakırköy en iyi ortodontist hekimleri arasında bulunan Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI çocuklarınız ve sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyerek gerekli bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Sabit Ortodontist Tedavisi

Bu tedavi yöntemi ortodontist tarafından sabit dişlerin tamamı çıktıktan sonra diş yapısına son şeklinin verilmesi amacıyla uygulanır. Süt dişleri düşüp sabit dişler çıkmadan uygulanmaz çünkü uygulama dişlerin istenilen noktalarda sabitlenmesini gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Dişlerin istenilen şekilde sabitlenebilmesi amacıyla diş teli veya 0.05 mm değişkenlik payları ile üretilen şeffaf plaklar kullanılır.

Diş teli uygulamasında diş tellerinin belirli aralıklarla sıkıştırılması ve dişin istenilen noktaya çekilmesi gerekir. Şeffaf plak uygulamasında ise ortalama iki haftada bir değiştirilen ve her değişimde sabitlenmesi istenilen diş için 0.05 mm değişkenlik gösteren şeffaf plaklar kullanılır.

Uygulanan yöntem ve dişlerin durumuna göre değişen sürelerde diş yapısına son hali verilir.

Bakırköy ortodontist tercihiniz Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI olduğunda ayrıntılı muayene ve gerekli tetkikler sonrası en uygun tedavi yöntemi ve tedavi araçları belirlenerek istenilen neticeye ulaşılacaktır.

Diş Yapısındaki Bozulmalar ve Ortodonti Tedavisi

Diş yapısındaki bozukluklar ortodontistler tarafından ortodonti bölümünde tedavi edilir. Bakırköy ve yakın çevresinde yaşıyorsanız kliniğimizde bulunan uzman ortodontist hekimler tarafından diş yapınızın düzeltilmesi için gerekli tedaviler uygulanarak arzuladığınız dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş yapısının bozulmasının birçok nedeni vardır. Bunların önemli bir kısmını aileden gelen genetik faktörler oluştururken diğer bir kısmını kaza, diş çürükleri ve alınan darbeler oluşturur.

Diş yapısındaki bozuklukların nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Genetik nedenler,
 • Kaza ve darbe sonucu ortaya çıkan bozulmalar,
 • İlerlemiş diş çürükleri,
 • Diş düşmeleri sonucu ortaya çıkan boşluklar,
 • Dişlerin çekilmesi sonrası ortaya çıkan boşluklar,
 • Yanlı diş tedavilerinin uygulanması,

diş yapısının bozulmasına neden olabilir.

Bakırköy Ortodontist ve Tedavi Gerekliliği

Ortodonti tedavisi gerekli midir?

Ortodonti, sağlıklı dişler ve sağlıklı bir diş yapısı için gerekli bilgi ve donanımı, tedavi yöntemlerini belirlerken; Ortodontist bu bilgiler ışığında en uygun yöntem ve teknikleri kullanarak sağlıklı bir diş yapısına kavuşmamızı sağlar.

Sağlıklı bir diş yapısı için ortodontik tedavi neden gereklidir?

 • Besinleri sağlıklı bir şekilde sindirebilmemiz için yeterince çiğnememiz gerekir. Sağlıklı olmayan bir diş yapısı ile bu mümkün değildir.
 • Arzuladığımız bir gülüşe ancak sağlıklı bir diş yapısı ile kavuşabiliriz.
 • Özgüvenimiz kendimizi ne kadar beğendiğimizle de ilgilidir. Gülümsediğimizde ortaya çıkan güzel dişler daha rahat hareket etmemizi sağlar.
 • Tedavi edilmeyen diş sorunları sindirim sistemi başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Bakırköy ortodontist Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI sizin de sağlıklı bir diş yapısına kavuşabilmeniz için gerekli tedavi yöntemleri hakkında sizi bilgilendirecek ve arzuladığınız gülüşe kavuşmanızda yardımcı olacaktır. Bakırköy ortodonti bölümü ile daha güzel gülüşlere kavuşmanız dileği ile.

Add Comment