fbpx

Başakşehir Şeffaf Plak

Başakşehir şeffaf plak hizmetleri ve Uzm. Dr. Ortodontist Diş Hekimi Mert TOPBAŞI ile Arzuladığınız dişlere ve gülümsemeye kavuşun.

Başakşehir şeffaf plak tedavisi, bilgisayar ortamında hazırlanan ve tedavinin belirli aşamalarında kullanılmak üzere ayrı ayrı üretilen şeffaf plaklardan oluşur. Telsiz ortodonti tedavisi olarak ta bilinen invisalign yani şeffaf plak tedavisi, tel kullanılmadan bilgisayar ortamında 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavisidir.

Şeffaf plak tedavisi,

 • Diş aralıklarının kapatılması,
 • Dişlerin doğru bir şekilde hizalanması,
 • Diş yapısının düzgün bir hale getirilmesi,
 • Yanlış çene kapanışlarının tedavisi,

ve daha bir çok alanda güvenle kullanılmaktadır.

Başakşehir Şeffaf Plak ve Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Başakşehir şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajlarından biri ağız yapısının 3 boyutlu görüntüsü alınarak kişiye özel hazırlanabilir olmasıdır. Şeffaf plaklar bilgisayar ortamında hazırlandığı için diş tellerinde yaşanan sorunlar yaşanmaz. Diş aralıkları ile ilgili tüm ayarlamalar bilgisayar programında ayarlanarak üretim gerçekleştirilir.

Şeffaf plak tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Dişlerde metal bir tel bulunmadığı için ağız içinde veya diş etlerinde herhangi bir reaksiyona veya sürtünmeden dolayı yaralanmalara neden olmaz.
 • Çıkartılabilir olması nedeniyle gerektiğinde çıkartılarak tekrar kolaylıkla takılabilir.
 • Tel tedavisinde dişlere uygulanan güç nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlıklar şeffaf plak tedavisinde en aza iner.
 • Şeffaf plaklar pürüzsüz yapıları nedeniyle ağızda tellere göre daha az rahatsızlık verirler.
 • Hijyen açısından tel tedavisine göre daha sağlıklıdırlar.
 • Şeffaf olmaları nedeniyle görünümde daha az rahatsızlığa sebep olurlar.
 • Yemek sırasında diş tellerine göre daha rahat kullanım sağlarlar.
 • Diş yapısına göre şeffaf plak tedavisi diş tellerine göre daha hızlı sonuç verir.
 • Konuşma sırasında diş teline göre daha az rahatsızlık verir.

Başakşehir şeffaf plak tedavisi için Uzm. Dr. Mert Topbaşı ve ekibi kullanılan en son teknolojiye sahip ekipmanlar ile en iyi sonucu alabilmeniz için uygun tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

Başakşehir Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ortamında tedavi sürecinin simülasyon üzerinde görünebilir olması.

Şeffaf plaklar hazırlanmadan önce, hastanın ağız ve diş yapısı 3 boyutlu tarayıcılar ile taranarak veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Burada hasta için gerekli şeffaf plaklar, düzeltilmesi gereken dişler için her biri 0.05 mm değişikliğe sahip olacak şekilde hazırlanırlar. Son aşamada bu şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılardan çıkarılarak tedavide uygulanmaya başlanır.

 • Şeffaf plaklarla elde edilebilecek değişiklikler,
 • Şeffaf plakların değişim süreleri,
 • Dişlerde hangi aşamadan ne kadar değişikliğin meydana gelebileceği,
 • Son aşamada dişlerde edilmesi planlanan düzen,

bir simülasyon üzerinde görüntülenerek hasta bilgilendirilebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı sürece, bu simülasyon üzerinde belirtilen zamanlarda şeffaf plaklar yenileri ile değiştirilerek bir sonraki aşamaya geçilir.

Başakşehir şeffaf plak tedavisi için Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Başakşehir Şeffaf Plak Tedavisi ve Başarı Oranı

Başakşehir şeffaf plak tedavisinde başarı sağlanabilmesinde en büyük pay, hastanın tedavi sürecine ne kadar uyumlu yaklaştığı ile doğru orantılıdır. Diş telleri ile yapılan tedavide hastanın telleri her istediğinde çıkarma imkanı veya tedavi sürecini değiştirme potansiyeli olmadığı için şeffaf plak tedavisine göre zorunlu koşullar nedeni ile daha başarılı olarak algılanabilir. Ancak şeffaf plak tedavisinde hasta tedavi sürecine tam olarak katılırsa hem daha rahat bir tedavi süreci geçirir hem de daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Şeffaf plak tedavisinde başarılı olunabilmesi için hastanın şeffaf plağı günde en azından 22 saat kullanması gerekir. Tedavi sürecinin başarı ile sonuçlanabilmesi için şu noktalara dikkat edilmesi gerekir.

 • Şeffaf plaklar her gün en azından 22 saat kullanılmalıdır. Bu süreye dikkat edilmelidir.
 • Zorunlu olmadıkça şeffaf plaklar dişlerden çıkarılmamalıdır. Çıkarıldığında kısa sürede tekrar takılmalıdır.
 • Şeffaf plakların değişim zamanlarına aksatılmadan uyulmalıdır. Aksamalar ortodonti hekimine bildirilmelidir.

Bu noktalara dikkat edildiği taktirde, Başakşehir şeffaf plak tedavisinin başarı oranı yüksektir.

Zorunlu veya keyfi sebeplerle şeffaf plak tedavisinde ve şeffaf plakların kullanımında aksamalar olduğunda ne yapılır? Bu gibi durumlarda program dışına çıkılarak ara şeffaf plaklar üretilerek bu plaklarla devam edilir. Ancak bu durum tedavi süresini uzatacağı için, mümkün olduğunca şeffaf plakların programa uygun şekilde kullanımına dikkat edilmelidir.

Başakşehir Şeffaf Plak Fiyatları

Başakşehir şeffaf plak tedavileri ülkemizde ilk uygulanmaya başladığında, tedavide kullanılacak şeffaf plaklar yurtdışında üretilerek kullanılmakta idi. Şeffaf plakların yurtdışından getirildiği dönemde fiyatlar doğal olarak diş teli tedavisine göre daha yüksekti. Ancak günümüzde, şeffaf plakların üretimi ülkemizde de mümkün olduğu için fiyatlar diş teli tedavisi fiyatları ile hemen hemen aynı seviyelere gelmiştir.

Rekabet ortamı ve hızla gelişen teknoloji sayesinde şeffaf plakların üretiminin her geçen gün artması  fiyatları aşağıya çekmektedir. Şeffaf plak fiyatları da gelişen teknoloji ve artan talepler oranında daha makul seviyelere çekilmeye devam etmektedir. Fiyat avantajlarındaki artış ve diş teline göre sağladığı avantajlar nedeniyle şeffaf plaklar giderek artan oranda talep görmektedir.

Herkes invisalign (Şeffaf Plak) Yaptırabilir mi?

Şeffaf plak tedavisi yani invisalign tedavisi,

 • Çocuklar
 • Gençler
 • Yetişkinler

tarafından rahatlıkla yaptırılabilir. Ancak şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığınız, uzman bir doktor tarafından dişler muayene edildikten sonra karar verilir. Şeffaf plak tedavileri daha çok hafif ve orta aşamalardaki bozuklukların tedavisinde kullanılır. İleri seviye diş bozukluklarında diş telleri ile tedavi etmek daha uygun olabilir. Tedavide şeffaf plak mı yoksa diş teli mi kullanılabileceği konusunda en doğru kararı ortodonti alanında uzman diş hekimi karar verecektir.

Başakşehir şeffaf plak tedavisi ve tedavi sürecinde ortodonti alanında uzman, Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile arzuladığınız dişlere sizde katılabilirsiniz.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak Sağlıklı Olur Mu?

Diş teli çıkarıldıktan sonra takılan şeffaf plak, dişlerin düzgün hizalanmasını korumak veya tamamlamak için kullanılan bir cihazdır. Şeffaf plaklar, dişlerin şeklini ve pozisyonunu düzeltmek için tasarlanmıştır ve genellikle bir diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra takılır.

Şeffaf plaklar genellikle ağızda daha az görünür olduğu için estetik olarak çekici bir seçenek olabilirler. Ayrıca, plaklar çıkarılabilir olduğundan, dişlerin fırçalanması veya diş ipi kullanımı gibi ağız hijyeni alışkanlıklarınızı sürdürmenize izin verirler.

Bununla birlikte, şeffaf plaklar da diş teli gibi doğru bir şekilde kullanılmadığında zararlı olabilir. Plaklar, belirli bir süre boyunca her gün takılmalıdır ve düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde, plaklar diş etlerinde tahrişe neden olabilir veya bakteri birikmesine yol açabilir.

Bu nedenle, şeffaf plakların kullanımı diş hekiminin önerilerine uygun olarak yapılmalıdır. Diş hekiminiz, dişlerinizin durumuna bağlı olarak sizin için en uygun tedavi seçeneğini belirleyecektir. Başakşehir şeffaf plak tedavisi öncesinde ağız ve diş yapısına uygun tedavi yöntemi seçilir ve bu yönde tedavi uygulanır. İyileşme sürecine göre gerekli bilgilendirmeler yapılarak tedavinin seyri konusunda bilgilendirmeler yapılır.

2 Comments

 • fruze
  Posted 25 Nisan 2023 21:03

  Teşekkür ederim çok memnun kaldık. Sizi internet aramasından bulmuştum buradan da teşekkür etmek istedim.

  • editor
   Posted 29 Nisan 2023 14:48

   Biz teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Add Comment