fbpx

Çene Genişletme

cene-genisletme-apareyleri-sefakoy-kucukcekmece-istanbul
Çene Genişletme Nedir?

Dişlerde çapraşıklık, üst üste binen dişler, yanlardan gelişen dişler, çene darlığı gibi durumlar çeneyle ilgili yapısal bozukluklar arasında yer alır. Bu gibi durumlar ortodontinin alanına girer. Alt veya üst çenenin birbiriyle ya da yüz kemiği ile olan orantısızlığı olarak tanımlanabilir. Çene darlığında genetik faktörlerin rolü büyüktür. Bunun dışında alt veya üst çenenin maruz kaldığı travmalar da, parmak emme alışkanlığı, uzun süreli emzik ve/veya biberon kullanımı, gelişim döneminde ağız solunumu yapılması, yanlış diş çekim operasyonları, zor doğum hikâyeleri, bebeklik döneminde geçirilen ameliyatlar gibi farklı sebeplere bağlı olarak da kemiklerin büyüme noktaları olumsuz etkilenebilir. Neticede çene darlığı rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

Çene darlığı alt ve üst çeneyi birden etkileyebileceği gibi sadece birini de etkileyebilir. Bazı vakalarda alt veya üst çene diğerinden bağımsız olarak gelişebilir. Bu durumda kapanış bozukluları ortaya çıkar. Sonuçta kişi hem estetik hem de fonksiyonel açıdan ciddi sıkıntılara düşebilir.

Dişlerin ağız içinde düzgünce sıralanabilmesi; çapraşıklık, sıkışıklık gibi durumlardan kurtarılması için çenede yeterli alanın elde edilmesi gerekir. Çenedeki darlığı gidermek ve birbirinin üstüne binmeyen, yanlardan gelişmeyen, düzgünce sıralanan dişleri mümkün kılmak için çene genişletme tedavisi hayata geçirilmelidir.

Çene Genişletme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ameliyatsız çene genişletme tedavisi ancak 9 yaşına kadar olan hastalarda yapılabilir. 9 yaştan sonra ancak büyüme ve kemik gelişimi durduktan sonra tedavi gerçekleştirilebilir ve bu tedavi büyük ihtimalle çene genişletme ameliyatı şeklinde olur.
Eskiden çenedeki darlığın dişler üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmak amacıyla diş çekim işlemi yapılırdı. Ancak bu, kişinin kalıcı dişlerinin bir ya da birden fazlasını kaybetmesi anlamına gelirdi. Dolayısıyla günümüzde daha ziyade çene genişletme tedavileri yaygın olarak hayata geçirilmektedir.
Alt çene darlığı, üst çene darlığına göre daha nadir görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan ortodonti muayeneleri sonucunda eğer hastaya çene darlığı teşhisi konmuşsa ilk adım olarak ortodonti tedavisi ile dişlerin ağız içindeki konumlarının düzeltilmesi gerekir.

cene-genisletme-tedavisi-kucukcekmece

9 yaşına kadar çene darlığı sorunu olan hastalarda tedavi, çene genişletme apareyi ile hayata geçirilebilir. Hareketli ortodontik aygıtlar arasında yer alan söz konusu apareyler çenedeki darlığın adım adım giderilmesini sağlar. Böylece daimi dişlere daha fazla yer açılır. Hasta, çene genişletme aparatı kullanmaya başladıktan sonra bunun etkisi birkaç hafta gibi kısa bir zaman diliminde görünmeye başlayabilir.

Çene Genişletme Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
 • Dişlerin ağız içinde düzgün bir şekilde, birbirinin üstüne binmeden, sıkışıklığa sebep olmadan sıralanmasını sağlar.
 • Çene darlığına bağlı çarpık ya da sıkışık dişlerin yarattığı estetik bozukluklar giderilir ve hastanın özgüveninin artması sağlanır.
 • Çene darlığına bağlı olarak çiğneme ve konuşma gibi faaliyetler söz konusu olduğunda ortaya çıkabilen fonksiyonel bozukluklar giderilir.
 • Kişinin adenoid yüze sahip olması, çene darlığının belirtileri arasında yer alır. Üst ve alt çene genişletme tedavileri ile adenoid yüze bağlı olarak ortaya çıkabilen horlama, uyku apnesi, gürültülü nefes alma gibi şikayetleri ortadan kaldırılır.
 • Dikkat bozukluğu, işitme zorluğu gibi, tetikleyici sebepleri arasında çene darlığından kaynaklanan problemler ortadan kaldırılır.
 • Ortodontik tedavilerin daha hızlı şekilde ilerlemesini sağlar.
sefakoy-kucukcekmece-cene-genisletme-tedavisi
Çene Genişletme Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Çarpık diş, sıkışık diş gibi problemlerin çenedeki darlığa bağlı olarak geliştiği durumlarda
 • Kişideki horlama, uyku apnesi, gürültülü nefes alma gibi şikayetlerin çene darlığına bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edildiğinde
 • Çene darlığına bağlı olarak çiğneme ve konuşma gibi temel faaliyetlerde sıkıntı yaşanması halinde
 • Çene darlığı nedeniyle diş diziliminin bozulmasının yarattığı estetik kaygıların varlığında
 • Çene darlığına bağlı olarak kişinin dış görünümünde ortaya çıkan bozulmaların giderilmesinde
Çene Genişletme Tedavisi

Sık Sorulan Sorular

Çene genişletme tedavisi için hangi doktora başvurulmalıdır?

Diş ve çenedeki iskeletsel problemlerin teşhis edilmesi ve düzeltilmesi ortodontinin alanına girer. Dolayısıyla çene genişletme işlemleri için başvuruda bulunmanız gereken kişi, uzmanlığını ortodonti branşında yapmış olan diş hekimidir.

Çene genişletme tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Ameliyatsız, apareyler aracılığıyla çene genişletme tedavisi genellikle 9-10 yaşlarına kadar yapılmalıdır. Bu yaştan sonra ise kemik gelişiminin tamamlanması beklenir. Ve ortognatik cerrahi yani ameliyat yöntemiyle genişletme hayata geçirilir.

Çene genişletme tedavisi ne kadar sürer?

Çene darlığının derecesine göre bu süre değişiklik gösterir. Apareyler aracılığıyla gerçekleştirilen tedavilerde genellikle 2 ila 12 hafta arasında sonuç alınır. Ancak nekahet dönemi, yani yeni oluşan kemiğin olgunlaşması için 3 ila 6 ay arasında bir süreye daha ihtiyaç vardır. Cerrahi yöntemlerle yapılan tedavilerde süre 3 ila 6 ay arasında değişmektedir. Eğer çene genişletme tedavisi ortodonti tedavisinin bir aşaması olarak hayata geçiriliyorsa bu süre 2 yıldan 5 yıla kadar uzayabilmektedir.

Çene genişletme tedavisi ağrılı mıdır?

Aslında işlem son derece basittir. Çene genişletme apareyi ilk takıldığı zaman hafif ağrılara sebep olabilir fakat alıştıktan sonra apareyin ağzınızda olduğunu fark etmezsiniz bile.

Çene genişletme aparatı takıldıktan sonra özel bir diş bakımı gerekir mi?

Genişletme aygıtı ağızdayken ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Florür içerikli diş macunlarıyla dişler ve genişletme aparatı da düzenli olarak fırçalanarak temizlenmelidir.

+Estetik
Çene darlığı rahatsızlığının erken teşhisi ve tedavisinin ihmal edilmemesi son derece önemlidir. Kemiklerin esnekliğini kaybetmeye başladığı ergenlik döneminden önce gerçekleştirilen tedaviler en iyi sonucu verecektir. İlerleyen yaşlarda planlanan çene genişletme tedavileri ise çok büyük oranda özel cerrahi müdahaleleri gerektirmektedir.
+Modern

Küçükçekmece Çene Genişletme Tedavisi

Çene darlığının teşhisi uzman ortodontist hekimi tarafından konur. Uzman hekim ilk olarak fiziki muayene yapar. Bu muayene esnasında hastanın ağız içi ile çene yapısı kontrol edilir. Çene darlığı teşhisi genellikle fiziki muayene ile teşhis edilebilir. Fakat bazı durumlarda çeşitli tıbbi ölçümler istenebilir yahut hasta röntgen filmine yönlendirilebilir. Teşhisin doğru ve net bir biçimde konması için bu gereklidir.

+İnovatif

Küçükçekmece Çene Genişletme Tedavisi

Çene genişletme tedavisi kişiye özel olarak planlanırken dikkat edilmesi gereken birtakım önemli hususlar vardır. Bunların başında hastanın kemik yaşı gelir. Hastanın kemik yaşına göre çene genişletme apareylerinin mi yoksa çene genişletme operasyonunun mu daha uygun olduğuna karar verilir.

Sefaköy Çene Genişletme Tedavisi

Çene darlığı, kişinin çiğneme ve konuşma gibi temel ve hayati faaliyetlerini yerine getirirken sıkıntı yaşamasına yol açar. Bunun yanında sebep olduğu diş çarpıklığı, diş sıkışıklığı gibi pek çok ortodontik probleme bağlı olarak estetik açıdan da kişiyi sıkıntıya düşürür. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun kişinin bu rahatsızlığı vakit kaybetmeden tedavi ettirme yoluna gitmesi gerekmektedir.

+Tedavi

Çene Genişletme Tedavisi İstanbul

İstanbul üst çene genişletme ve alt çene genişletme tedavisi gerçekleştiren başarılı ortodonti uzmanlarına ait kliniklere ev sahipliği yapar. İstanbul Avrupa yakasında, Sefaköy-Küçükçekmece bölgesinde ağız ve diş sağlığı desteği sağlayan Dr. Mert Topbaşı söz konusu hekimlerden bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığına dair her konuda ihtiyacınız olan yönlendirmeyi sağlayan ve size özel en uygun tedavileri planlayan Mert Topbaşı ile son derece konforlu tedavi süreçlerini hayata geçirebilirsiniz. Sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişler ile kusursuz bir çene yapısına sahip olabilirsiniz.