fbpx

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişte meydana gelen çürük diş pulpasına kadar ilerlemişse, diş ağrısı dediğimiz ağrıyı hissetmeye başlarız. Pulpa tabakası dişin iç kısmında yer alır ve içerisinde dişi besleyen kan damaları ile sinirler bulunur. Bu noktaya kadar dişteki çürük ağrıya neden olmaz. Bu aşamada diş hekimine başvurduğumuzda çürük dolgu işlemi ile ağrıya neden olmadan ortadan kaldırılabilir.

Diş çürüğü pulpaya kadar ulaştığında bakteriler bu tabakada iltihaba neden olduğu için sinirler tarafından uyarılmaya başlarız. Bu ağrı bize dişte bir sorun olduğunun ve ilgilenilmesi gerektiğini mesajı gibidir.

Peki diş hekiminden randevu alıp diş tedavisi yapılıncaya kadar diş ağrısı için neler yapabiliriz? Evde uygulayacağımız hangi yöntemler diş ağrısına iyi gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Farklı ağrılara uygulanacak tedbirler.

Diş ağrısının da diğer ağrılar gibi farklı sebepleri vardır. Eğer diş ağrısı yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle ilgili değilse uygulayacağınız basit yöntemlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Eğer ağrı diş etinin darbe almasından veya tahriş olmasından kaynaklanıyorsa bu ağrı siz bir şey yapmasanız da birkaç gün içerisinde geçecektir. Bu süre boyunca tahriş olan bölge ile çiğnememeye özen gösterin. İyileşme sürecini desteklemek amacıyla yumurta ve yoğurt gibi diş eti üzerine baskı uygulamayacak besinler tüketmeye özen gösterin.

Diş eti gibi diş yüzeyine alınan bir darbe de ağrılara sebep olabilir. Bu durumda dişte hassasiyet artacağı için ağrı hissine benzer rahatsızlıklar hissedilebilir. Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet artar. Mümkün oldukça dişteki hassasiyeti artıracak besinler tüketmemeye, sıcak ve soğuğa maruz bırakmamaya özen göstermek gerekir.

Ağrı olan bölgedeki ağrıyı hafifletmek için alkol ve kolonya gibi sıvılar kullanmayın çünkü bu maddeler diş etine ve ağız içi dokusuna zarar verir. Yapılabilecek en iyi müdahale ağız ve diş hijyenine dikkat etmek, diş etinde veya diş yüzeyinde meydana gelen hasarların çürüklere neden olmasını önlemektir. Bu tür ağrılar geçmediğinde diş hekimlerimizden randevu alarak muayene olmak en doğru yaklaşımdır.

Ağrının sebebi dişler arasında sıkışan sert besin maddeleri ise evde bir diş ipi yardımı ile bu maddelerin çıkarılması ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Dişler arasında sıkışan besinler dişlerin sıkışmasına neden olduğu için bu basınç dişlerde rahatsızlığa neden olur. Diş arasındaki maddeler çıkarıldığında dişler üzerine uygulanan basınç ortadan kalkacağı için ağrı ortadan kalkacaktır.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer ağrı zonklayan bir ağrı şeklinde ise ve çürüğün diş pulpasına ulaşmasından kaynaklanıyorsa, diş doktoruna tedavi oluncaya kadar ağrıyı hafifletmek amacıyla şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ağrıyan Noktaya Soğuk Kompres Uygulayın

Ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrıyı hafifletecektir. Bir buz torbası veya dolaptan alacağınız buzları havlu gibi yumuşak bir bezle ağrıyan bölgeye 15 ila 20 dakika kadar tutun. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayın.

Tuzlu Su ile Gargara Yapın

Mümkünse kaya tuzu ile ağzınızı gargara yapın. Bir su bardağı ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz koyarak tuzu eritin ve bu su ile ağzınızı gargara yapın. Ayrıca oksijenli su ile de ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Özellikle iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? Arayışında iseniz tuzlu su ve oksijenli su ile gargara yapmak bu tür ağrılara çok iyi gelecektir.

Karanfil veya Karanfil Yağı Kullanabilirsiniz

Diş ağrısına ne iyi gelir? Sanırım diş ağrısına en iyi gelebilecek doğal çözümlerden biri de karanfildir. Karanfil güçlü bir antioksidandır. Karanfil ağzımızda bulunan zararlı toksinleri ve mikropları yok eder. Bunlara ek olarak kötü ağız kokusundan da kurtulmamıza yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenlediği için ağız ve diş sağlığına katkısı büyüktür.

Ağrı Kesici Kullanmak

Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciler ağrıyı hafifleterek tedavi oluncaya kadar sizi rahatlatacaktır.

Sarımsak Kullanabilirsiniz

Sarımsak güçlü antioksidanlardan biridir. Ağrıyan bölgeye ezerek macun kıvamına getirdiğiniz sarımsağı sürebilir veya sarımsağı keserek o bölgede tutabilirsiniz.

Nane Kullanabilirsiniz.

Nanenin ağrı kesici özelliği vardır. Nane çayı ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Yeşil nane yapraklarını ezerek o bölgeye tutabilir veya poşet nane çayını bir süre demledikten sonra soğutarak o bölgeye koyabilirsiniz.

Diş çürükleri zamanında tedavi edilmediklerinde ağrılara ve zamanla diş kayıplarına neden olur. Düzenli olarak yapılacak diş bakımı ve diş hekimi kontrollerinde zamanında müdahale ile dişlerimizin zarar görmesi önlenecektir.

Diş kontrolleri sırasında diş yapısındaki düzensizlikler için Bakırköy Ortodonti uzmanlarımızdan ve Bakırköy Ortodontist hekimlerimizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca Ataköy Ortodontist hekimlerimizde sizlere daha estetik bir diş yapısına kavuşabilmeniz için yardımcı olacaktır. Diş yapısındaki düzensizliklerin tedavisi amacıyla gelişen teknolojiye paralel olarak uyguladığımız şeffaf plak uygulamaları için Bakırköy Şeffaf Plak ve Başakşehir Şeffaf Plak ortodontist hekimlerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Web sitemizdeki bilgiler tanı ve tedavi amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik hiçbir işlemi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Add Comment