fbpx

Ortodonti Tedavisi ve Yöntemleri

Ortodonti Tedavisi ve Yöntemleri

Ortodonti tedavisi, diş yapısındaki bozuklukların düzeltilebilmesi amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Diş yapısındaki bozulmalar ve çapraşıklıklar ortodonti uzmanları tarafından tedavi edilir. Diş yapısındaki bozulmalar doğuştan, diş kayıpları nedeni ile veya çene ile dişleri etkileyecek yaralanmalarda meydana gelebilir.

Ortodonti tedavisi, çene yapısındaki bozukluklar nedeni ile de uygulanabilir. Çene yapısındaki bozukluklar çenenin doğru pozisyonda kapanmasına engel teşkil ettiğinde çiğneme fonksiyonu tam olarak yerine getirilemez ve konuşma sorunlarına da yol açar.

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavi olduğu için, tedaviye ne kadar erken yaşta başlanırsa başarı oranı da o kadar yüksek olur. Özellikle süt dişlerinin çıkışı veya erken yaşlarda meydana gelen diş kayıpları nedeni ile diş yapısındaki bozulmalar erken yaşta tedavi edildiğinde başarı oranı yüksek ve daha kısa zaman alacaktır.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Ortodonti tedavisi, dişlerin ve çene yapısına göre farklı yöntemlerle uygulanabilir. Hangi yöntemin daha başarılı olacağına ortodonti uzmanı muayene sonrası karar verir.

Ortodonti tedavisi için kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Metal braket ortodonti yöntemi
  • Porselen braket ortodonti yöntemi
  • Lingual braket ortodonti yöntemi
  • Şeffaf diş plağı ortodonti yöntemi

Metal braket yöntemi, diş teli tedavisi olarak ta bilinmektedir. Dişler metal tellerle sıkıştırılarak istenilen diş yapısı elde edilmeye çalışılır. En eski ortodonti tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tellerin dayanıklılığının yüksek olmasından dolayı, diş yapısındaki bozulmalar ileri boyutlarda ise tercih edilirler.

Porselen braket yöntemi, şeffaf diş teli olarak ta bilinir. Estetiğin ön planda olduğu bir tedavi yöntemidir. Görüntü bozukluğu diş tellerine göre daha azdır. Ancak metal braket yöntemine göre maliyeti daha yüksektir. Özellikle sosyal alanda görüntüsüne önem verenler tarafından tercih edilirler.

Lingual braket yöntemi, bu yöntemde diş telleri dişin görünmeyen iç yüzeylerine yerleştirilir. Dışarıdan diş telleri görünmediği için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ancak tedavi süreci zor ve zahmetli olduğu için maliyeti yüksek bir tedavi yöntemidir.

Şeffaf diş plağı yöntemi, istenilen diş yapısına uygun olarak ve belirli aşamalar göz önünde bulundurularak bilgisayar kontrolünde üretilen şeffaf plaklar ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çıkarılması kolaydır. Yemek yerken veya ihtiyaç halinde çıkarılıp takılabilirler. Ancak her gün mutlaka belirtilen sürelerde takılmaları gerekmektedir.

Başakşehir ortodonti ve Başakşehir Ortodontist uzmanlarımız ile çene ve diş yapısındaki bozulmalarının tedavisinde yardım alabilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan ve kullanımı oldukça pratik olan şeffaf plaklar için Başakşehir Şeffaf Plak bölümümüzden bilgi alabilirsiniz.

Add Comment