fbpx

Sefaköy Ortodonti

Sefaköy ortodonti servisimizle sizleri sağlıklı bir diş yapısına kavuşturuyoruz.

Ortodonti nedir?

Ortodonti, diş ve çene yapısı ile yüz hattı ile ilgili diş yapısından kaynaklanan bozuklukların oluşmasını engellemek varsa diş yapısındaki bozukların tedavi edilerek sağlıklı ve estetik bir diş yapısı oluşturmayı sağlayan uzmanlık alanıdır.

Ortodonti tedavisi genel olarak estetik bir diş yapısı oluşturmak için başvurulan bir tedavi yöntemi olarak bilinse de daha çok sağlıklı bir çiğneme, ses tonlarının sağlıklı bir şekilde çıkarılarak telaffuz yeteneğinin artırılması, daha rahat bir gülümseme elde edilmesi ve dişlerin sağlıklı gelişimi açısından önemli bir tedavidir.

Sağlıklı olmayan bir diş yapısında çiğneme tam olarak gerçekleştirilemediği için besinler tam olarak parçalanamaz ve sindirim sistemine daha fazla yük biner. Diş yapımızın görünümü ile birlikte sindirim sistemimizin de sağlıklı çalışması açısından, diş yapısının düzenli ve çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getirmesi gerekir.

Diş Yapısındaki Bozuklukların Sebepleri

Diş yapısındaki bozuklukların temel sebepleri nelerdir?

 • Genetik etkenler. Anne ve baba tarafında diş yapısında bozulma varsa bu büyük oranda bizleri de etkiler.
 • Stres sebebi ile diş gıcırdatma ve diş sıkma ve dişlerin aşınmasından kaynaklanan bozulmalar.
 • Dişlerimizde meydana gelen çürüklerin neden olduğu bozulmalarla bu bozulmalara dayalı yanlış uygulanan tedaviler.
 • Doğumla birlikte ortaya çıkan damak yapısındaki bozukluklar.
 • Emzirme döneminde ortaya çıkan parmak emme, uzun süre emzik kullanımı ve sert cisimlerin ısırılması.

Tüm bu nedenlerle ortaya çıkan diş yapısındaki sorunlar geniş kapsamlı teşhis ve tedavilerle Sefaköy ortodonti servisi ile Uzm. Dr. Mert TOPBAŞ tarafından tedavi edilmektedir.

Diş Yapısındaki Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Bu konuyu iki başlıkta ele almak mümkün.

Birincisi estetik kaygılarla ilgilidir ki dişlerimiz gülüşümüzü ve diğer insanların bizi nasıl gördüklerini de ilgilendirdiği için bulunduğumuz konum ve çevremizde nasıl karşılanacağımız ve sosyal statümüzde kendimizi nasıl temsil edeceğimizle de ilgilidir.

İkincisi genel sağlığımız ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızla ilgilidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, besinlerin tam olarak çiğnenmeden sindirim sistemine dahil olması mide ve sindirim sistemimizin daha fazla çalışmasına ve metabolizmamızın çalışma sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Diş yapısındaki bozuklukların tedavi edilmemesinin olumsuz etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Estetik görünümümüzü olumsuz etkilemesi,
 • Sindirim sistemimizi ve sağlığımızı olumsuz etkilemesi,
 • Diş eti rahatsızlıklarının ortaya çıkması,
 • Sağlıklı olmayan diş yapısının diş çürüklerini artırması (seyrek dişler nedeniyle besin artıklarının dişler arasında kalarak bakteri oluşumunu artırması)
 • Çene yapısında bozuklukların meydana gelmesi,
 • Telaffuz yeteneğimiz ve konuşmamızı olumsuz etkilemesi (seslerin sağlıklı çıkarılamaması)
 • İçten ve samimi bir şekilde gülmemize engel olması.

Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması amacıyla Sefaköy ortodonti arayışlarınızda Uzm. Dr. Mert TOPBAŞ size sağlıklı çözümler üretecektir.

Sefaköy Ortodonti ve Ortodontik Muayene Tedavi Yaşı

Doğru ortodonti tedavi yaşı kaçtır? Ortodontik tedavi hangi yaşta başlamalıdır?

Ortodonti tedavisi her yaş grubunda uygulanabilmektedir. Ancak en doğru tedavi yaşı, özellikle çocukların diş ve çene yapısının kesin hatlarının belirlenmediği ergenlik çağına henüz girmedikleri 10 ila 12 yaşları arasında yapılması daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir.

5-6 yaş grubundaki çocukların diş yapısındaki bozuklukların erken teşhis edilerek ortodonti tedavisine başlanması, tedavinin erken sonuçlar vermesi açısından önemlidir. Bu yaşlarda koruyucu ve önleyici tedaviler çocukların ileriki yaşlarda olumsuz sonuçlarla karşılaşmamaları açısından yararlı olacaktır.

Diş ve çene yapısındaki bozukluklar erken yaşlarda tedavi edilmediğinde diş ve çene yapısının net hatlarla belirlendiği 18 yaş üzerinde gerektiğinde cerrahi müdahaleler ve ortodonti tedavisi birleştirilerek yapılmaktadır.

Her yaş grubu için ortodontik muayene ve ortodontik tedavi için Sefaköy ortodonti aramalarınızda Uzm. Dr. Mert TOPBAŞı’ndan yardım alabilirsiniz.

Add Comment