fbpx

Küçükçekmece Ortodonti

Küçükçekmece Ortodonti aramalarınızda dişleriniz için en doğru seçime hoş geldiniz.

Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI, dişlerinizin sağlıklı bir yapıya kavuşması için doğru teşhis ve tedavi yöntemleri belirleyerek sizlere hizmet vermektedir. Ortodonti tedavisi ile gülümsemekten korkmayacağınız bir diş yapısına kavuşacaksınız.

Ortodonti Ne Anlama Gelir?

Ortodonti kelimesi, Yunancada “düzgün” anlamına gelen “ortho” kelimesi ile diş anlamına gelen “odons” kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Kelime anlamı itibari ile “düzgündiş” anlamına gelmektedir.

Ortodonti, diş yapısındaki bozuklukların düzeltilmesi ve sağlıklı çene-ağız-diş yapısının oluşturulması için uygun tedavi yöntemleri belirler. Küçükçekmece ortodonti servisi ile dişleriniz için en uygun tedavi yöntemleri belirlenerek sağlıklı bir diş yapısına kavuşursunuz.

Dişlerde Meydana Gelen Çarpıklıkların Nedenleri

Dişlerimizde ortaya çıkan çarpıklıkların temel sebebi genetik faktörlerdir. Dişlerdeki çarpıklıkların diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bebeklerde emzirme döneminde ortaya çıkan yanlış emzik kullanımı ve parmak emme alışkanlıkları.
 • Zamanında tedavi edilmeyen diş çürüklerinin diş yapısını bozması.
 • Stres ve kaygı durumunda dişlerin fazla sıkılması ve diş yapısının bozulması.
 • Kaza ve yaralanma gibi durumlarda yaşanan diş kayıplarının diş yapısını bozması.
 • Genetik faktörler.

Küçükçekmece Ortodonti ve Diş Çarpıklığının Tedavisi

Genetik nedenler veya daha sonra ortaya çıkan dişlerdeki çarpıklıklar ortodonti servisi tarafından tedavi edilir. Bu amaçla kapsamlı bir muayene sonrası yapılacak tedavi türüne karar verilir. Cerrahi bir müdahale gerektirecek bir durum yoksa diş teli uygulaması ile diş çarpıklıkları tedavi edilebilmektedir.

Küçükçekmece ve çevresinde yaşıyorsanız Ortodonti alanında Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI, diş çarpıklığınızı tedavi etmek amacıyla yeni geliştirilen yöntemlerden birisi olan ve diş teline göre daha ağrısız ve kolay olan şeffaf plak yöntemini kullanabilir.

Tedavide uygulanacak yönteme,

 • Diş yapısı,
 • Diş yapısında meydana gelen bozulmanın boyutu,
 • Varsa öncelikli olarak dişlerdeki çürüklerin tedavisi,
 • Genetik unsurlar,

göz önünde bulundurularak karar verilir. Böylece kısa sürede sonuç alınabilecek en uygun ortodonti tedavi yöntemi belirlenmiş olur.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş yapısındaki bozulmalara bağlı olarak en sağlıklı tedavi şeklinin uygulanması önemlidir. Bu amaçla Küçükçekmece ortodonti servisi tarafından, şu tedavi yöntemlerine başvurulabilir,

 • Koruyucu Ortodonti Tedavi Yöntemi

Erken yaşlarda uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemindeki temel amaç, sabit dişlerin düzgün çıkmasını sağlamak amacıyla zemin hazırlamaktır. Süt dişleri düştükten sonra çıkacak olan sabit dişlerin uygun bir zeminde çıkması ve büyümesi önemlidir. Bu amaçla erken yaşlarda başlanacak bu tedavi yöntemi ileriki yaşlarda sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak açısından son derece önemlidir.

 • Önleyici Ortodonti Tedavi Yöntemi

Diş yapısını bozacak zararlı alışkanlıkların neden olacağı bozulmaları önlemek amacıyla uygulanır. Parmak emme, sert cisimleri ısırma veya uzun süre ağızda emzik tutma gibi alışkanlıkların neden olacağı bozulmaların önüne geçilmeye çalışılır.

 • Sabit Ortodonti Tedavi Yöntemi

Sabit dişlerin çıkması ile birlikte uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde dişlerin uygun pozisyona getirilmesi ve yerlerinin sabit tutulması amacıyla diş teli kullanılır. Diş telleri dişlerin dış yüzeyine veya iç yüzeyine uygulanır ve belirli zamanlarda telleri gevşetilip gerilerek dişlerin istenilen pozisyonda kalması veya istenilen pozisyona getirilmesi sağlanır.

Diğer yöntemler erken yaşlarda uygulanırken sabit ortodonti tedavisi her yaşta sabit dişlere uygulanabilmektedir. Bu tedavi yönteminde kullanılan teller tercihe göre farklı renk ve niteliklerde olabilir. Küçükçekmece ortodonti servisi Ortodonti alanında Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI sizin en uygun diş telini seçmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Diş teli kullanmak istemeyenler için son dönemde kullanılmaya başlayan şeffaf diş plakları da kullanılabilir. En sağlıklı tercihi muayene sonrası diş doktorunuz verecektir.

Add Comment