fbpx

Başakşehir Ortodontist

Başakşehir ortodontist aramalarınızda Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Başakşehir ortodontist aramalarınızda tecrübeli uzman kadromuz ve teknik altyapımızla ortodonti alanında kaliteli hizmet anlayışımızdan hiçbir zaman ödün vermiyoruz. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, yeni tedavi yöntemlerini ve teknolojik imkanları araştırarak bünyemize dahil ediyoruz. Bu amaçla yapılması gereken yatırımlardan kanıçmıyoruz.

Ortodontist nedir? Ortodontist, diş ve çene yapısında varolan bozuklukları tedavi eden diş hekimlerine verilen addır. Ortodontistler, diş yapısındaki bozukluklar ve bu bozuklukların düzeltilmesi ile ilgili alanlarda uzmanlaşmışlardır. Ortodontist olabilmek amacıyla öncelikle diş hekimliği fakültesinden mezun olmak daha sonra ortodonti alanında uzmanlaşmak gerekir.

Ortodonti alanında uzman olmayan diş hekimleri ortodontist olarak tanımlanmazlar. Ortodontist, diş hekiminin belli bir alanda uzmanlaşması ile olunabilir.

Başakşehir Ortodontist Uzmanının Hizmet Alanı

Başakşehir ortodonti uzmanının hizmet alanını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Diş ve çene yapısındaki bozukluklar,
 • Diş yapısındaki bozulmalar,
 • Diş yapısının düzeltilmesi amacıyla uygulanan tedaviler,
 • Doğuştan veya sonradan oluşan olumsuz diş bozukluklarının tedavileri,
 • Yaş gruplarına uygun olarak diş yapısının düzeltilmesi için uygun tedaviler geliştirmek.
Başakşehir Ortodontist ve Tedavi Uygulamaları

Ortodontistler, diş yapısının düzeltilebilmesi amacıyla farklı tedavi yöntemleri uygularlar. Bu tedavi yöntemleri hastanın yaşına ve diş yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Başakşehir Koruyucu Ortodontist Tedavisi

Adından da anlaşılacağı üzere dişleri ve diş yapısını oluşturan sistemin korunması ile ilgili tedavi yöntemidir. Küçük çocukların süt dişleri düştükten sonra yerine çıkacak olan sabit dişlerin yerlerinin korunarak düzgün bir şekilde çıkmalarını sağlamak amacıyla uygulanır.

Bu tedavi çocukların ileriki yaşlarda düzgün ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olmaları açısından önemlidir. Başakşehir ortodontist aramalarınızda karşılaşacağınız Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI ile koruyucu tedavi sonrası çocukların sağlıklı bir diş yapısına kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Önleyici Ortodontist Tedavisi

Bu tedavi yöntemi çocukların diş yapılarını bozulmalarına sebep olabilecek,

 • Uzun süreli emzik kullanımı,
 • Parmak emme alışkanlığı,
 • Sert cisimleri ağza götürerek diş yapılarını bozmalarına sebep olabilecek alışkanlıklar,
 • Dişlerin yapısını bozabilecek darbeler alınması,

gibi sebeplerle ortaya çıkan yapısal bozulmaların önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır.

Dişlerin henüz çıkmadığı dönemde dişlerin çıkış noktaları üzerine sürekli baskı uygulanması ve dişler çıkarken dişlerin hareket etmesine veya yön değiştirmesine neden olabilecek basınç uygulanması, diş yapısını bozabileceği için çocukların alışkanlıklarını gidermeye ve gerekirse dişlerin korunmasını sağlayacak ek tedbirler alınmasına yönelik tedaviler geliştirilir.

Başakşehir en iyi ortodontist hekimleri arasında bulunan Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI çocuklarınız ve sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyerek gerekli bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Başakşehir Sabit Ortodontist Tedavisi

Bu tedavi yöntemi ortodontist tarafından sabit dişlerin tamamı çıktıktan sonra diş yapısına son şeklinin verilmesi amacıyla uygulanır. Süt dişleri düşüp sabit dişler çıkmadan uygulanmaz çünkü uygulama dişlerin istenilen noktalarda sabitlenmesini gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Dişlerin istenilen şekilde sabitlenebilmesi amacıyla diş teli veya 0.05 mm değişkenlik payları ile üretilen şeffaf plaklar kullanılır.

Diş teli uygulamasında diş tellerinin belirli aralıklarla sıkıştırılması ve dişin istenilen noktaya çekilmesi gerekir. Şeffaf plak uygulamasında ise ortalama iki haftada bir değiştirilen ve her değişimde sabitlenmesi istenilen diş için 0.05 mm değişkenlik gösteren şeffaf plaklar kullanılır.

Uygulanan yöntem ve dişlerin durumuna göre değişen sürelerde diş yapısına son hali verilir.

Başakşehir ortodontist tercihiniz Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI olduğunda ayrıntılı muayene ve gerekli tetkikler sonrası en uygun tedavi yöntemi ve tedavi araçları belirlenerek istenilen neticeye ulaşılacaktır.

Diş Yapısındaki Bozulmalar ve Sebepleri

Diş yapısındaki bozukluklar ortodontistler tarafından ortodonti bölümünde tedavi edilir. Başakşehir ve yakın çevresinde yaşıyorsanız kliniğimizde bulunan uzman ortodontist hekimler tarafından diş yapınızın düzeltilmesi için gerekli tedaviler uygulanarak arzuladığınız dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş yapısının bozulmasının birçok nedeni vardır. Bunların önemli bir kısmını aileden gelen genetik faktörler oluştururken diğer bir kısmını kaza, yanlış alışkanlıklar, diş çürükleri ve alınan darbeler oluşturur.

Diş yapısındaki bozuklukların nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Genetik nedenler,
 • Kaza ve darbe sonucu ortaya çıkan bozulmalar,
 • İlerlemiş diş çürükleri,
 • Diş düşmeleri sonucu ortaya çıkan boşluklar,
 • Dişlerin çekilmesi sonrası ortaya çıkan boşluklar,
 • Yanlı diş tedavilerinin uygulanması,

diş yapısının bozulmasına neden olabilir. Tüm bu bozulmalar Başakşehir ortodontist tarafından tedavi edilerek düzeltilebilir.

Başakşehir Ortodontist ve Tedavi Gerekliliği

Ortodonti tedavisi gerekli midir?

Ortodonti, sağlıklı dişler ve sağlıklı bir diş yapısı için gerekli bilgi ve donanımı, tedavi yöntemlerini belirlerken; Ortodontist bu bilgiler ışığında en uygun yöntem ve teknikleri kullanarak sağlıklı bir diş yapısına kavuşmamızı sağlar. Böylece hem çiğneme fonksiyonunda düzelme olur hem de daha içten bir gülüşe kavuşursunuz.

Sağlıklı bir diş yapısı için ortodontik tedavi neden gereklidir?

 • Besinleri sağlıklı bir şekilde sindirebilmemiz için yeterince çiğnememiz gerekir. Sağlıklı olmayan bir diş yapısı ile bu mümkün değildir.
 • Arzuladığımız bir gülüşe ancak sağlıklı bir diş yapısı ile kavuşabiliriz.
 • Özgüvenimiz kendimizi ne kadar beğendiğimizle de ilgilidir. Gülümsediğimizde ortaya çıkan güzel dişler daha rahat hareket etmemizi sağlar.
 • Tedavi edilmeyen diş sorunları sindirim sistemi başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Başakşehir ortodonti kliniğinde Başakşehir ortodontist Uzm. Dr. Mert TOPBAŞI sizin de sağlıklı bir diş yapısına kavuşabilmeniz için gerekli tedavi yöntemleri hakkında sizi bilgilendirecek ve arzuladığınız gülüşe kavuşmanızda yardımcı olacaktır.

Ortodonti Lastik Nedir?

Ortodonti lastik, ortodonti tedavisi sırasında kullanılan küçük ve elastik bir malzemedir. Bu lastikler braketlerin ve tellerin üzerinde yerleştirilir ve dişlerin hareketini kontrol etmek veya belirli bir şekil oluşturmak için kullanılır.

Ortodonti lastikleri genellikle braketlere veya tellere bağlı olarak hareket eden tellerle birleştirilir. Bu sayede, dişlerin çekilmesi, itilmesi veya döndürülmesi gibi hareketlerin yapılması sağlanır.

Ortodonti lastikleri farklı renk ve boyutlarda gelir. Bu renkler, hastaların kişisel tercihlerine veya modaya uygun olması için seçilebilir. Ayrıca, dişlerin hareketini kontrol etmek için farklı boyutlarda lastikler kullanılır. Daha küçük lastikler, daha hafif kuvvetler oluştururken, daha büyük lastikler daha fazla kuvvet uygular.

Ortodonti tedavisi süresince, lastikler düzenli olarak değiştirilir ve dişlerin hareketi kontrol edilir. Lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi, tedavinin ilerleyişinin hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlayabilir. Bu nedenle, ortodonti tedavisi gören hastaların diş hekimlerinin önerilerine uygun olarak lastiklerini değiştirmesi önemlidir.

Başakşehir ortodontist hekimi tarafından , ortodonti tedavisi yapıldığında, ortodonti lastik değişimi ve değişim süreleri konusunda gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

4 Comments

 • Nesli
  Posted 5 Ocak 2023 10:40

  Teşekkür ederim, çok güzel ilgilenildi. Güzel bir ortam. Güzel yüzlü ve ilgili arkadaşlar.

  • Klinik
   Posted 5 Ocak 2023 10:41

   Biz teşekkür ederiz Nesli Hanım. Sağlıklı günler dileriz.

 • Aslıhan
  Posted 25 Nisan 2023 21:05

  Teşekkür ederim nezaketiniz ve gösterdiğiniz ilgi için. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık, son derece memnunuz.

  • editor
   Posted 29 Nisan 2023 14:48

   Biz teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Add Comment