fbpx

Ortodontik Tedavi Sonrası

Ortodonti tedavisi diş çapraşıklıklarını, yanlış diş konumlarını, diş arası boşlukları ve çene yapısındaki problemleri tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Süreç olarak hastanın durumuna göre ortalama olarak 8-12 ay arası bir süre boyunca tedavi süreci devam eder.
Genellikle aylık hekim kontrolleri gerçekleştirilir ve her ay dişler biraz daha düzgün hale getirilir.

Tedavi sonrasında diş telleri hastanın ağzından çıkarıldığında, pekiştirme tedavisine başlanmadığı taktirde dişler eski haline dönmek isteyebilir. Tekrar çapraşıklıklar, geri ya da ileri diş hareketleri ve bozulmalar görülebilir. Bunun önüne geçmek için pekiştirme tedavisi yapılması gerekir.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Pekiştirme tedavisi, hastanın dişlerinde bulunan teller çıkarıldıktan sonra diş ölçüsüne göre, kendisine özel olarak hazırlanan apareyleri takmasıyla gerçekleştirilir. Bu apareyler bir süre hastanın yalnızca geceleri ya da hekimin tavsiyesi üzerine gün içerisinde belirli saat aralıklarında kullandığı materyallerdir. Bir nevi ortodontik tedavinin sağlaması olarak kullanılır.

İki çeşit pekiştirme tedavisi mevcuttur. Sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılan pekiştirme tedavisinde hekimin önerisine göre hastaya, kendisinin takıp çıkarabildiği apareyler verilir ya da dişlerinin arka kısmına görünmeyecek şekilde, rahatsızlık oluşturmayacak apareyler yapıştırılır.

Ortodonti Tedavisi Sonrası Dişler Neden Eski Haline Döner?

Başlıca sebeplerden biri hastanın, diş hekiminin verdiği apareyleri kullanmamasıdır. Fakat farklı durumlar da tedavi sonrası dişlerin tekrar bozulmasını tetikleyebilir. Örneğin tedavi sonrası çıkan 20’lik dişler diğer dişlerin de kaymasına sebep olabilir. Çünkü çıkan yeni dişler önünde bulunan dişlere baskı yapabilir. Bunun yanında tedavi sonrasında devam eden diş gıcırdatma ve sıkma problemi de tedavi olan dişlerin tekrar bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca tedavi sonrasında ağız içi hijyene dikkat edilmemesi çürüklerin oluşumuna sebep olabilir. Uzun vadede çürükten dolayı diş kaybı yaşanacak olursa yine dişler arasında oluşacak bir boşluk sebebi ile dişlerde kayma, yer değişikliği hareketi görülebilir.